Robotik Cerrahi Nedir? Nasıl Yapılır?


 

Son teknolojinin bir ürünü olan robotik cerrahi sağlık için sunulmuş en güvenilir cihazdır. Robotik cerrahi ilk olara 1970’li yıllarda NASA tarafından ortaya atılmıştır. Özellikle uzaya giden astronatların cerrahi tedavisini uzaktan yapma fikri üzerine doğmuş daha sonra 1997 yıllarında ilk prototifi yapılmış ve 2000’li yıllarda onay alarak insan üzerinden ameliyatlar yapılmaya başlanmıştır.

Uzmanlar bu tür ameliyatları Da Vinci robotik sistemler ile yapmaktadırlar. Türünün en gelişmiş örneği olan Da Vinci robotta 10 kata kadar büyütme sağlayan büyütme sistemi vardır. Robotik cihazlar üroloji, kalp ameliyatı, beyin ameliyatı, kadın hastalıkları, böbrek kanseri, rahim ağzı kanserleri ve açık cerrahi gibi ameliyatlarda kullanılmaktadır.

Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Kalp cerrahisinde de robotik cihazlar kullanılmaktadır. Yüksek kaliteli görüntü sistemi sağlaması ve büyütmesi, insan bileğinden daha iyi çevrilebilen cihazlara sahip olması çok daha sorunsuz ameliyat yapılmasını sağlamaktadır.

Robotik cerrahide kameranın hiç oynamaması kullanılan robot kollarının hareket etmemesi cerrahlara çok nitelikli ameliyat yapma olanağı sağlamaktadır. 3 boyutlu özel bir kamera 1cm’dir ve 3 boyutlu görüntü çok daha net bir şekilde sağlanmaktadır.

İlgili>>  Robot askerin çok önemli bir kusuru var

Robotik cerrahi çok daha iyi cerrahi sonuçlara sahiptir. Açık ameliyatlarda cerrah uzun süre hasta başında durduğunda yorgunluk meydana gelmektedir ve ellerinde zaman zaman titreme meydana gelmekte ve konsatresi bozulabilmektedir. Cerrah hasta başında değil robot konsolunun başında oturmaktadır ve oradan joistikler yardımı ile robotu yönlendiriyor.

Rahim ağzı kanserleri ve rahim ağzındaki timör çıkartılırken rahim yan duvarlarına doğru ameliyat yapılması itina gerektiriyor bu itinayı robotik cerrahi daha iyi vermektedir. Özellikle kalp kapağı cerrahisinde robot kullanımı oldukça revaçtadır. Eğer elinizin altında bir robot var ise ve bunu kullanabilecek donanıma sahip doktorlar hastada 2 ya da 3 cm’li kesiden açık bir ameliyat yapabiliyorlar. 3 cm’lik bir kesi ile ameliyatlar yapılmaktadır.

Hastalar 15. günden sonra hızlı bir şekilde normal hayatlarına dönmektedirler. Hastaların büyük bir çoğunluğu 2 hafta sonra araba kullanmaktadırlar. Robotik cerrahi ile daha az ağrı çekilmektedir ve kısa sürede günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç