Renklerin bilinçaltı anlamları neler


renk

 

 

Renkler algı yönetimi ve insanları ikna yönteminin bir parçası. insanlara, öğelerin içerisinde kullanılan renkler tarih boyunca insanlar için bir anlamı olmuştur. Renkler insanları sağlık yaşam, alışveriş, zihinsel ve fiziksel performans gibi konularda etkilemektedir. Renklerin insan üzerindeki etkileri nedeniyle giysi seçiminde ya da yaşadığımız odayı boyarken dikkat etmek gerekir. Örneğin yemek odası pembe, yatak odası yeşil olabilir.

Kırmızının cinsel duygularda bilinç altına yönelik imgeler ile birlikte sunulmasında ciddi etkisi vardır. Kırmızı şiddet korku herhangi ölüm sahnesi ile birlikte kullanılırsa insanda korku ve stres oluşturur.

Yeşilin daha sakin rahat ve huzur veren doğal bir durumu vardır. Yarış atları, yarıştan sonra sakinleşmeleri için belirli bir süre geçe renklerin hayvan psikolojisi etkisi ölçmek için bir deney yapıyorlar. Atların yarıştan sonra gireceği ahırları yarısını mavi yarısını kırmızı renk ile boyuyorlar, mavi renkli ahırdaki atlar erken sürede sakinleşiyor, aynı zamanda mavi bölümde sinek sayısı ve diğer haşere sayısı çok fazla oluyor.

Mavinin sakinleştirici özelliği vardır. Kan akışını düşüren bir yanı vardır.

Kırmızı rengin kan basıncını artıran bir yanı vardır. Kırmızı yani sıcak renkler insanda böyle bir etki bırakabilir.

Sarı, dünyanın her yerinde taksiler sarıdır ve çabuk ve geçici hazırlanma evresini anlatır. Taksilerde geçicidir ve sarıdır. Kansas’ta bir sanat müzesinde duvarların elektronik bir şekilde duvarların rengi değişecek bir şekilde ayarlanıyor.

Kahverengi olarak ayarlanıyor, insanlar duvarlar

Beyaz olduğu zaman çok ağır hareket ediyorlar, kahverengi yapıldığı zaman ise insanlar çok daha çabuk hareket ediyorlar. Bu yüzden fasd food renkleri kahverengidir, insanlar alsın yesin ve gitsin istenir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in