Reflüsü olan kişiler nasıl beslenmelidir?


 

Reflüsü olan kişilerin beslenmesinde özellikle yemek borusu ile mide arasındaki kapı sistemini gevşeten ilaç ve gıdalardan uzak durması önerilir. Bunların başında gelen gıda yağlı yiyeceklerdir. Eğer kızartma veya yemek içerisine direk olarak konulan yağın miktarı fazla ise midenin hareketleri yavaşlar ve aynı zamanda yemek borusu ile kapak sistemindeki kapakta gevşer. Bu ikili etki reflünün artmasına neden olur.

Özellikle çikolata, kafeinin, beraberinde filtre kahvenin fazla tüketilmesi, domates suyu, portakal suyu gibi içeceklerde kapak sistemindeki gevşekliği artırarak reflünün artmasına neden olmaktadır.

Beslenmede en önemli konu yemek yedikten sonra midenin dolu olduğu zamanda kişinin sırt üstü yatmamasıdır. Eğer bir kapak sistemindeki bozukluğu kavanoza benzetirsek kavanozu dik tutarsak bir şey olmaz ama kavanozun içi doluyken yan yatırırsanız içi akar, reflüde de böyledir.

İlgili>>  Reflü Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Midenin boşalımını beklemeden sırt üstü yatarsanız mide içeriği yemek borusuna kaçarak reflü şikayetlerini artırır. Bunun için midenin boşalma zaman yani 2.5 saat beklemeli ve öyle yatmalıdır. Yatarken baş kısmının midenin üzerinde kalmasını sağlayan geniş ve yüksek yastıklar, reflü yastığıda satılmaktadır. Ya da yatak başının 15 cm yukarıya kaldırılması reflü şikayetlerinin azalmasına ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını önler.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç