Reflü Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi


 

Cengiz BatıProf.Dr. Cengiz Batı reflü hastalığı hakkında bilgi verdi.

Reflü nedir

Reflü, ağza mide suyunun gelmesidir. Zaman zaman ağza mide suyunun gelmesi hastalık değildir. Ne zaman ki sayısı artıyor, günlük hayatı etkiliyor ise reflü hastalığı adını veriyoruz.

Reflü riskini artıran alışkanlıklar

Türkiye’de reflü 4 kişiden 1 kişide görülebilecek bir hastalıktır, kilo alıyoruz, eskisi gibi hareket edemiyoruz, yeme içme alışkanlıkları daha hızlı oluyor bu sebeplerden de reflü gün geçtikçe çoğalıyor.

Reflü fazla asitin olduğunda olur, asiti artırırsanız reflüyü de artırırsınız. Sigara ve alkol asiti artırıyor bunlar da reflüyü artırıyor. Streste reflüyü artıran şeylerin başında geliyor.

Reflü olduğumuzu nasıl anlarız

Asitin midede olması normal ama yemek borusuna asit kaçarsa göğsünüz yanmaya başlar. Göğüsteki yanma ilk reflü bulgusudur. Bazende kişinin dişleri çürür. Kuru bir öksürük ile gelen göğüs ağrısı olanlarada reflü olabilir.

Hastamız bize geldiğinde testler yapıyoruz, bakıyoruz asit yok ama baktık ki asit olmasa da reflü olabiliyormuş. Alkali reflüler vardır, bunlar farklı testler ile ölçülebiliyor. Günlük hayatında, midesinde bir sıkıntı yoksa reflüsü yoktur kişinin. Süreklilik arz ediyor ve başka şikayetler ortaya çıkıyorsa kişi reflü olabilir.

Reflünün tedavisi nasıl yapılır?

Reflü hastalığı bir kader değildir, tedavisi çok gelişmiş bir hastalıktır. Asiti son derece azaltan tedavi yöntemleri var. İlaçlar ile çok iyi tedavi yapıyoruz, hadise biraz da anotomiktir. İlacı kestiğinizde şikayetleriniz başlayabilir. İlacı kestiğiniz de tekrar reflünüz başlıyorsa burada ameliyat ile tedavi ediyoruz.

Reflü hastalığında radikal bir tedavi olmadıysanız sürekli devam eder. Hastalarımıza diyoruz ki; yaşam standardınızı yükseltin daha sonra eğer bir sıkıntınız oluryorsa ilacınızı alın.

Reflü tedavisinde bazı alışkanlıklarınızı değiştirin sigara alkol gibi şeylerden uzak durun. Baklava börek gibi şeyleri öğlen yeyin, akşamları ağır yiyeceklerden sakının. Hasta sürekli ilaç kullanması gerekiyorsa o zaman o kapakçığı kapatmanız gerekir, bunun içinde cerrahi yöntem yani ameliyat şarttır. Açıklık daha ufak ise endoskopik bir tedavi yöntemi ile uygun hastalara bunları uyguluyoruz.

Reflü hastalarının yapması gerekenler:
  • Asitli içeceklerden, alkol, kahve, baharatlı yiyecekler, çikolata, soğan, sarımsak gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Bunlar mide asidini arttırıcı yiyecek ve içeceklerdir.
  • Aspirin ya da ağrı kesici ilaçların mümkün olduğunca az kullanılması gerekir.
  • Yemek yedikten hemen sonra yatmayın. Çünkü mide asit miktarı yatarken çoktur. Yattığınızda ise baş-boyun bölgenizi yukarıya koyun.
  • Sigara ve alkol asit dengesini bozacağından mutlaka bırakmalısınız.
  • Az ama sık yemek yemek, her öğün çok fazla yemekten daha iyidir.
  • İdeal kilonuzda olmanız gereklidir. Bunun için doktor kontrolünde zayıflamanızda fayda vardır.
  • Kemeri çok fazla sıkmayın, dar giysilerden kaçının.
  • Çok fazla güç gerektirecek işlerden uzak durun.

Reflüsü olan kişiler nasıl beslenmelidir?

Reflüsü olan kişilerin beslenmesinde özellikle yemek borusu ile mide arasındaki kapı sistemini gevşeten ilaç ve gıdalardan uzak durması önerilir. Bunların başında gelen gıda yağlı yiyeceklerdir. Eğer kızartma veya yemek içerisine direk olarak konulan yağın miktarı fazla ise midenin hareketleri yavaşlar ve aynı zamanda yemek borusu ile kapak sistemindeki kapakta gevşer. Bu ikili etki reflünün artmasına neden olur.

Özellikle çikolata, kafeinin, beraberinde filtre kahvenin fazla tüketilmesi, domates suyu, portakal suyu gibi içeceklerde kapak sistemindeki gevşekliği artırarak reflünün artmasına neden olmaktadır.

Beslenmede en önemli konu yemek yedikten sonra midenin dolu olduğu zamanda kişinin sırt üstü yatmamasıdır. Eğer bir kapak sistemindeki bozukluğu kavanoza benzetirsek kavanozu dik tutarsak bir şey olmaz ama kavanozun içi doluyken yan yatırırsanız içi akar, reflüde de böyledir.

Midenin boşalımını beklemeden sırt üstü yatarsanız mide içeriği yemek borusuna kaçarak reflü şikayetlerini artırır. Bunun için midenin boşalma zaman yani 2.5 saat beklemeli ve öyle yatmalıdır. Yatarken baş kısmının midenin üzerinde kalmasını sağlayan geniş ve yüksek yastıklar, reflü yastığıda satılmaktadır. Ya da yatak başının 15 cm yukarıya kaldırılması reflü şikayetlerinin azalmasına ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını önler.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç