Reflü Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi


 

Cengiz BatıProf.Dr. Cengiz Batı reflü hastalığı hakkında bilgi verdi.

Reflü nedir

Reflü, ağza mide suyunun gelmesidir. Zaman zaman ağza mide suyunun gelmesi hastalık değildir. Ne zaman ki sayısı artıyor, günlük hayatı etkiliyor ise reflü hastalığı adını veriyoruz.

Reflü riskini artıran alışkanlıklar

Türkiye’de reflü 4 kişiden 1 kişide görülebilecek bir hastalıktır, kilo alıyoruz, eskisi gibi hareket edemiyoruz, yeme içme alışkanlıkları daha hızlı oluyor bu sebeplerden de reflü gün geçtikçe çoğalıyor.

Reflü fazla asitin olduğunda olur, asiti artırırsanız reflüyü de artırırsınız. Sigara ve alkol asiti artırıyor bunlar da reflüyü artırıyor. Streste reflüyü artıran şeylerin başında geliyor.

Reflü olduğumuzu nasıl anlarız

Asitin midede olması normal ama yemek borusuna asit kaçarsa göğsünüz yanmaya başlar. Göğüsteki yanma ilk reflü bulgusudur. Bazende kişinin dişleri çürür. Kuru bir öksürük ile gelen göğüs ağrısı olanlarada reflü olabilir.

Hastamız bize geldiğinde testler yapıyoruz, bakıyoruz asit yok ama baktık ki asit olmasa da reflü olabiliyormuş. Alkali reflüler vardır, bunlar farklı testler ile ölçülebiliyor. Günlük hayatında, midesinde bir sıkıntı yoksa reflüsü yoktur kişinin. Süreklilik arz ediyor ve başka şikayetler ortaya çıkıyorsa kişi reflü olabilir.

Reflünün tedavisi var mı

Reflü hastalığı bir kader değildir, tedavisi çok gelişmiş bir hastalıktır. Asiti son derece azaltan tedavi yöntemleri var. İlaçlar ile çok iyi tedavi yapıyoruz, hadise biraz da anotomiktir. İlacı kestiğinizde şikayetleriniz başlayabilir. İlacı kestiğiniz de tekrar reflünüz başlıyorsa burada ameliyat ile tedavi ediyoruz.

Reflü hastalığında radikal bir tedavi olmadıysanız sürekli devam eder. Hastalarımıza diyoruz ki; yaşam standardınızı yükseltin daha sonra eğer bir sıkıntınız oluryorsa ilacınızı alın.

Reflü tedavisinde bazı alışkanlıklarınızı değiştirin sigara alkol gibi şeylerden uzak durun. Baklava börek gibi şeyleri öğlen yeyin, akşamları ağır yiyeceklerden sakının. Hasta sürekli ilaç kullanması gerekiyorsa o zaman o kapakçığı kapatmanız gerekir, bunun içinde cerrahi yöntem yani ameliyat şarttır. Açıklık daha ufak ise endoskopik bir tedavi yöntemi ile uygun hastalara bunları uyguluyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in