Reflü Belirtileri tanısı tedavisi yol açtığı problemler


reflü

 

Cengiz BatıProf.Dr. Cengiz Batı reflü hastalığı hakkında bilgi verdi.

Reflü nedir

Reflü, yani ağza mide suyunun gelmesi her sağlıklı insanda zaman zaman gelecek bir şeydir bu hastalık değildir. Ne zaman ki sayısı artıyor, günlük hayatı etkiliyor ise reflü hastalığı adını veriyoruz.

Reflü riskini artıran alışkanlıklar

Türkiye’de reflü 4 kişiden 1 kişide görülebilecek bir hastalık, kilo alıyoruz, eskisi gibi hareket edemiyoruz, yeme içme alışkanlıkları daha hızlı oluyor bu sebeplerden de reflü gün geçtikçe çoğalıyor.

Reflü fazla asitin olduğunda olur, asiti artırırsanız reflüyü de artırırsınız. Sigara ve alkol asiti artırıyor bunlar da reflüyü artırıyor. Streste reflüyü artıran şeylerin başında geliyor.

Reflü olduğumuzu nasıl anlarız

Asitin midede olması normal ama yemek borusuna asit kaçarsa göğsünüz yanmaya başlar. Göğüsteki yanma ilk reflü bulgusu. Bazende kişinin dişleri çürür. Kuru bir öksürük ile gelen göğüs ağrısı olanlarada reflü olabilir.

Hastamız bize gelirdi, testler yapıyoruz bakıyoruz asit yok ama baktık ki asit olmasa da reflü olabiliyormuş. Alkali reflüler vardır, bunlar farklı testler ile ölçülebiliyor. Günlük hayatında, midesinde bir sıkıntı yoksa reflüsü yoktur kişinin. Süreklilik arz ediyor ve başka şikayetler ortaya çıkıyorsa kişi reflü olabilir.

Reflünün tedavisi var mı

Reflü hastalığı bir kadar değildir, tedavisi çok gelişmiş bir hastalık, asiti son derece azaltan tedavi yöntemleri var. İlaçlar ile çok iyi tedavi yapıyoruz, hadise biraz da anotomiktir. İlacı kestiğinizde şikayetleriniz başlayabilir. İlacı kestiğiniz de tekrar reflünüz başlıyorsa burada ameliyat gibi tedaviye başlayabilirsiniz.

Reflü hastalığında radikal bir tedavi olmadıysanız sürekli devam eder. Hastalarımıza diyoruz ki yaşam standardınızı yükseltin daha sonra eğer bir sıkıntınız oluryorsa ilacınızı alın.

Reflü tedavisinde bazı alışkanlıklarınızı değiştirin sigara alkol gibi şeylerden uzak durun. Baklava börek gibi şeyleri öğlen yeyin akşamları ağır yiyeceklerden sakının. Hasta sürekli ilaç kullanması gerekiyorsa o zaman o kapakçığı kapatmanız gerekir, bunun içinde cerrahi yöntem yani ameliyat. Açıklık daha ufak ise endoskopik bir tedavi yöntemi ile uygun hastalara bunları uyguluyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in