Reenkarnasyon Nedir?


 

 

Dünyaya tekrar geliş yani reenkarnasyon. Reenkarnasyona ruh göçü de denmektedir ve ruhun bir bedende dünyaya geldikten sonra beden öldükten sonra başka bir bedende tekrar dünyaya gelmesidir.

Reenkarnasyon çok eskiye dayanan ve bir çok savunucusu inananı olan bir kavramdır. Günümüzde başta Hindular olmak üzere ,Şamanlar, Afrika kabileleri, Jainistler ve Spiritüalistler doğrudan ya da dolaylı olarak reenkarnasyona inandığı kabul edilmektedir. Yahudilerin reenkarnasyona inandığı, hristiyanların ise birazının inandığı bilinmektedir. İslam’da ise böyle bir şey yoktur.

Eski Yunan mitolojisinde birbirinden farklı reenkarnasyon tanımı vardır. Günümüz hindularına göre ise reenkarnasyon kişinin farklı bir bedene geçtiğinde eski yaşamına ait anıları hatırlayacağına inanırlar. İslam’a göre herkese bir beden ve bir ruh verilmiştir ve İslam’a göre reenkarnasyon ahireti inkar etmektir.

İslam’ın reenkarnasyona bakışı

İslam’ın itikatın reenkarnasyon yoktur. Şeytan veya cin insanları bazen konuşturabiliyor, birisi ben 3 bin yıl önce başka bir bedendeydim demesi ona inanacağımız anlamına gelmez. Biz kendi yaptığımızdan sorumluyuzdur. Bazı kere insanların içerisinde cin girer ve onu konuşturabilir, tımarhanelerde de bir çok cumhurbaşkanı vardır.

Kur’an-ı kerimde buyuruldu ki:

İlk insan çamurdan, sonrakiler, nutfeden yaratıldı. Nutfe kan pıhtısı, et olur, sonra can verilir. Herkes ölür, kıyamette dirilir. (Müminun 12-16)

Bakara suresinin (Allah sizi ölü iken diriltti. Sonra öldürecek, sonra diriltecek, nihayet Ona döndürüleceksiniz) mealindeki 28. âyetini, Beydavi ve diğer tefsirler şöyle açıklıyor:

Çocuğun ana rahminde can verilmesinden önceki hâli için ölü, can verilmesine de diriltme denmiştir. Yani insan, bir defa ana rahminde, bir de kabirden sonra diriltiliyor. İki ölü hâli vardır. Biri ana rahmindeki canlılıktan önceki durumu, bir de kabirdeki hâli. Yani hepsi iki ölüm, iki diriltmedir.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç