Recep Tayyip Erdoğan nasıl bir siyasetçidir? – İlber Ortaylı’nın Yorumu


 

ilber ortaylıRecep Tayyip Erdoğan İstanbul’un fakir mahallesinde yetişip yükselen bir genç tipidir. Kasımpaşa gibi çeşitli sınıfların, farklı unsurların, orta hallinin, fakirin, Yahudi’nin Müslüman’ın Karadenizlinin, İstanbullunun bir araya geldiği bir yerde yetişmiştir.

Lider politikacıların içinde çok önemli bir yanı vardır. Bence, Türkçe bilmesi bakımından Ecevit-Demirel kategorisindedir. Hitabet dili için kendisini iyi yetiştirmiş, şiir okumuş.

Türkçesi çok düzgün. Bu çok önemli. İnsanlarla müthiş bir diyalog kurdu ki bu Türkiye’de az bulunan siyasi karakterdir. Çünkü bizim siyasiler hepsi gökten zembille indirilmişlerdir. Erdoğan ise çocukluktan beri Milli Nizam Partisi çevrelerinde yetişmiş. Gençlik Kolu Başkanı, İl başkanı, belediye başkanı olmuş ve buraya kadar gelmiştir.

Mehmed Zahid Kotku’ya yani Nakşibendi tarikatı çevrelerine bir ölçüde intisap etmiş. Onun için cemaatlerle sıcak ilişkileri olduğu da pek söylenemiyor. Her zaman için görünüşüne dikkat etmiş bir kişi. Etrafındaki insanlar da öyledir.

İlgili>>  İlber Ortaylı Sözleri

Diğer taraftan, kendisine vefa unsur var ki politikacıda bu özellik çok önemlidir. Bir yandan da çatışmacı bir kişiliği var. Bu olumsuz da olabilir, olumlu da. Bu bazı insanların hoşuna gider, bazıları ise, kendi partilisi dahil çok ürker bundan.

Erdoğan’ın gücü ve karizması nereden kaynaklanıyor?

En önemli vasfı, partisine sahip olmasıdır. İnsanlar partide ona karşı çıkamazlar. Bu, daha önce hiçbir liderde olmadığı kadar böyledir. Bu otorite nasıl kuruluyor bilmiyorum, ama o partiye hakim. Üstelik bu parti hacimce çok büyük bir parti. Böylelerine hakim olmak çok zordur.

Diğer liderler bu ölçüde başaramamışlardır. Ayrıca hem kendisi hem de partisi çok çalışkan; mahalle düzeyine kadar çok çalışıyorlar. Bu çalışkanlık onlara imkan hazırlıyor.

*İlber Ortaylı’nın Cumhuriyetin ilk Yüzyılı (1923-2023) kitabından alınmıştır.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. islam tarihini öğrenmek”geleceğe”ışık ve yol gösterir”tşk,ler.
    “müjde”hoca Ahmet yesevi atası”hz.ali oğlu”muhammet Hanefi*el-kebir”türbesi makamı balca köyü Bayburtta,saygı ile.Türkey.

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç