Rahim içi kanserinin sebepleri


ayse dumanKadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op Dr. Ayşe Duman, rahim içi kanseri hakkında bilgi vardi.

Horman salgılayan yumurtalı kanseri var ise çünkü bazı yumurtalık kanserleri hormon salgılar. Öztrojen hormanu salgılayan bir yumurtalık kanseri var ise bu salgılanan öztrojene bağlı rahim iç dokusu kalınlaşır bir süre sonra kanserleşmeye dönüş başlar.

Şu hastalık varsa kesinlikle rahim kanseri olabilir diyebileceğimz bir bulgu yok ama riski artıran durumlar var. Diyabet, kilo, sağlıksız beslenme gibi faktörler kanser riskini artırır. Özellikle kiloda bel çevresinin kalın olması.

Gebelik rahim riskini azaltır ama rahim içi kanser riskini değiştirmiyor. Gebelik rahim kanserini riskini azaltıyor. Çünkü gebelik boyunca rahim iç dokusu dinleniyor. Her ay mağruz kaldığı öztrojene maruz kalmıyor bu anlamda koruyucu etkisi var. Gebenin rahim kanserinden, yumurtalık kanserinden, emzirmenin meme kanserinden koruyucu etkisi var.

İlgili>>  Rahim Kanseri Belirtileri Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi

Rahim kanseri doğurganlık yaşında olduysa ve ilerlemiş bir evredeyse yani rahim iç dokusunun daha derinlerine doğru yayılmaya başladıysa yapmamız gereken sınır rahmi almak. Rahim alındığında bir gebelik şansı yok onun için biz istiyoruz ki erken dönemde tanıyı koyalım ve tedavisini yapalım. Doğurganlık yaşında ilerlermiş bir kanser ile karşı karşı ise yapacağımız tedavilerle genellikle kadın doğurganlık şansını kaybediyor. Erken dönemde yakarsak daha rahat tedavi etmeye yani kalınlaşma döneminde yakalarsak gerekli ilaçlarla daha sağlam dokuyu alttan çıkartık hormonal dengeyi sağlayıp ve da risk faktörlerini ortadan kaldırarak kadının doğurganlığını koruyabiliriz. Yani rahmi almadan doğurganlığını koruyabiliriz ve bunu ilaç ile tedavi ile yapabilir. Ama ilerlemiş kanserde bunu yapamayız. Rahimi alma noktasına geldiğimizde bunu yapamayız. Rahimi aldığımızda ise doğurganlığın devam etme şans yok.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç