Radyoterapi Nedir? kanser tedavisi nasıl yapılır?


 

Radyoterapi iyonize ışınların kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılması şeklidir. Burada önemli olan kanserli doku ve organlara istenen etkin dozu verirken, normal dokuları korumak ve zarar vermeden bu tedaviyi tamamlamaktır.

Bu tedavinin tamamlanmasında özel cihazlardan faydalanmaktadır. Radyoterapide kullanılan lineer akseleratörler, normal dokuları korumasının yanında belirli doku ve organlara kanserli hücrelere de maksimum radyasyon vererek tedavinin en etili şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Radyoterapi ile kanser tedavisi nasıl yapılır?

Yeni tanı almış olan kanser hastalarının yüzde 60’ın radyoterapi yapılması gerekliliği doğmaktadır. Bu diğer branşlar ile karar verilir. Radyoterapi bazen cerrahi önce veya timörü küçültüp cerrahi sırasında timörün dokulardan kolay ayrılmasını sağlayabilecek bir tedavi uygulanmaktadır. Bazen cerrahi uygulanmayan noktalar radyoterapi uygulanmaktadır.

İlgili>>  Kanser nedir? Kanser Tedavileri Nelerdir?

Tedaviler bir günden 39 iş gününe kadar uzamaktadır. Bu genellikle hastaların tüm detaylı tektiklerinin değerlendirilmesi sonucunda karar verilir. Bu tedavi sonucunda akut ya etkiler denilen bazı yan etkiler görülmektedir. Radyoterapi lokal bir tedavi olduğu için yan etkileri de uygulanan bölgeye olmaktadır. Örneğin; Meme kanserine karşı radyoterapi uygulanıyorsa ciltte renk değişikliği görülmektedir.

Radyoterapi özellikle hastalara iyi bir hayat sunabilmek amacıyla günümüzün teknolojisini içerisine enjekte ettiği tedavi planlamaları günümüzde daha sık kullanılıyor. Türkiye’de 15 yıl öncesine kadar 2 boyutlu radyoterapi kullanırken günümüzde 3,4 boyutlu radyoterapi kullanılmaktadır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç