Radikal Örgütlerle Nasıl Mücadele Edilmeli


Hiti Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Drç Hilmi Demir, radikalleşen terör grupları ve bu gruplar ile nasıl mücadele yürütüleceği hakkında bilgi verdi.

Radikalleşmenin tek bir boyutu yok. Dini siyasi, psikolojik, iktisadi bir çok boyutu vardır. Radikaleşme üzerinde tartışırken mutlaka disipliner çalışmalara ihtiyacımız var. Farklı disiplinleri bir araya getirerek adım atılması gerekli.

Sadece asker ve polisin yapacağı bir şey değil

Radikalizm ile mücadele sadece polis ve askerin yapılacağı bir şey değil. Bizim Deaş ile ilgili en büyük yanılgımız burada. PKK gibi polise havale edelim, askere havale edelim bu iş bitsin, hayır bitmeyecek. Bu nedenle üniversitelerde çalışmaların yoğunlaşması çok önemli.

Çok farklı problemler, çok farklı bakış açılarının bir araya gelmesi ile çözülebilir. Tek bir bakış açısı mutlaka sığ alanlara hapseder. Şu anda karşılaştığımız şey islamın radikalleşmesi mi? yoksa radikalleşmenin islamileşmesi mi? karşılaştığımız şey radikalleşmenin islamlaşması. Yeni gençlik muhalefet ve öfke dilini selefi, vahabi ideoloji ile aktarıyor. Emperyalizme karşı bir mücadelenin dili radikalleşme oldu. Bu dili aktaracak sosyal medya ayakları var ve o yüzden de karşılık bulmaktadır.

İlgili>>  Yeni Bir Dünya Mı Kuruluyor?

Çatışma radikalleşmeyi artırıyor, ortadoğudaki çatışmalar, Suriye’deki çatışmalar, Afganistandaki çatışmalar. İslam dünyasında sürekli çatışma var. Demek ki çatışma olduğu sürece öfkenin dili kendisine yeni alanlar bulabiliyor. Bu dili bastıracak yeni bir dili kullanmamız lazım. Öfkenin dili yerine islamın yeniden anlatılması ve öfkenin dilinden kaçıp barışın dilini anlatmamız lazım. Bu da şu anki ortamda zor gibi gözüküyor.

 

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç