PYD’ye Mi? IŞİD’e Mi? Müdahele Edeceksiniz?


tuğçe varol21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Enerji Güvenliği Merkezi Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Tuğçe Varol, Türkiye’nin Suriye’ye operasyon yapma olasılıklarını ve operasyon yapılması halinde ne olacağı hakkında yorumda bulundu.

Türkiye saldırıya uğramadan operasyon yapamaz

Türkiye saldırıya uğramadan büyük bir askeri operasyon yapamaz. Bunun ciddi bir uluslarası hukkun tanıması için bir mazeret olması lazım. Orada bir kürt devleti kuruluyor bahanesi altında o ülkeye müdahele edemezsiniz. O ülkenin bir otoritesi var, beğenirsiniz beğenmezsiniz. Esad deyin Esed deyin ama o ülkenin bir yapılanması var üstelikte orada o kadar aktör var ki sınır 900 km bu koridorun oluşmasından memnun değilsiniz koridorun neresinden müdahele edeceksiniz.

Işid’e karşı mı Pyd’ye karşı mı müdahale edeceksiniz, Işid püskürtüldükçe yerine kürt kuvvetleri Pyd ya da peşmergenin yerleştirileceği aşikardı burada sürpriz olan ne? burada sürpriz olan Türkiye’nin Suriye politikasından hala bir şey çıkarmaya çalışması çünkü baştan sonra artık bir bataklığa döndü Suriye bizim için.

İlgili>>  Türkiye dünyaya nasıl bir mesaj verdi

Diplomatik anlamda, güvenlik, istihbarat anlamda çok ciddi hataların sonucunu yaşıyoruz kaldı ki konjonktür olarak ciddi zaafımız var, ortada hükümet yok. Bu konuda karar alabilecek hükümet yok o nedenle TSK zorda benim tahmin ettiğim kadarıyla.

Operasyonun çok iyi hesaplanması lazım

Pyd’nin arkasından peşmerge gelecek çünkü ABD müttefik olarak Erbil’i seçti. Sınırın içerisinde de güvenlik anlamında yansımalar olabilir, siz kimi karşınıza rakip olarak alırsanız o da size rakip olacaktır. Pyd’yi alırsanız Pkk boyutu var, Işid’i alırsanız, Işid’in ne yapacağı zaten belli değil. Bunların çok ciddi hesaplanması lazım artık, bunu Esad’sız düşünülmesi çok kolay değil, Ankara’nın ben içeri giriyorum elimde teskere var, bu yapılanmadan rahatsızım demesi uluslararası kamuoyunda geçerli değil.

Türkiye bu bahaneleri kabul ettirecek güçte değil, ABD kabul ettirir ama biz kabul ettiremeyiz. Pkk’ya Kuzey Irak’ta operasyon yaparken zorlanan bir ülkeyiz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç