Putin’in Suriye’den Çekilmekteki Asıl Amacı Ne?


 

Famil İsmailovBBC Rusça Servisi editörlerinden Famil İsmailov, çekilmenin arka planını değerlendirdi. Rusya’nın şu an çekilmesinin bir kaç farklı nedeni var.

Öncelikle Rusya, Suriye’yi en kazançlı olduğu pozisyonda iken terk etmek istiyor. Operasyona başarılıydı, Suriye ordusu Rus hava saldırıları ile büyük miktarda toprağı geri aldı.

İkinci olarak bu çekilme taktiksel bir hareket. Suriye’deki tüm askerleri geri çekmiyor ama çekiyormuş gibi gösteriyor. Cenevrede ki müzakereler süreler sahadaki durumu ve Suriye’nin geleceğini kontrol etmeye devam ediyor.

Üçüncü faktör ise; Son günlerde Suriye ile Suudi Arabistan ile ilişkilerinin geliştiğini görüyoruz, petrol fiyatlarının daha da düşmemesi için kendi aralarında anlaştılar. İlerleyen günlerde Suudi Arabistan kralı Rusya’yı ziyaret edecek ve Suriye’de masadaki konulardan biri olacak.

Gerçek amacın üzerin bu küçük hamleler ile örtülüyor

Ruslar taktikçidir, santrançtaki gibi rakiplerin akıllarını karıştırmak için farklı piyonları farklı yerlere yerleştiriyorlar. Yani aslında bu hamlenin nedeni Rusya’nın süper güç olarak görülme ve Suriye’nin çözümünde büyük rol alma isteği. Putin operasyon hedeflerinde büyük ölçüde ulaşıldı dediğinde ne demek istedi? Işid tam olarak yenilgiye mi uğratıldı? hayır. Günün sonunda duruma bakıldığında kimse ileri de ne olacağını Rusya’nın neden çekildiğini bilmiyor. Gerçek amacın üzeri bu küçük hamleler ile örtülüyor.

İlgili>>  "Halep" Çok Yorgun ve Çok Yalnız Gözüküyor!

Çekilme tamamen taktik, Rusya süper devlet olarak gözükmek istiyor

Örneğin S-400 füze sistemleri hala orada. Geri çekiliyorsan neden bunlar hala Suriye’de yani şunu söyleyebiliriz, bu ger çekilme tamamen taktik. Putin bir süper güç olarak görülmek istiyor.

Amaçları bu imajı olabildiğince uzun süre koruyabilmek, yani ABD’nin Irak ve Afganistan’da düştüğü duruma düşmek istemiyor. Rusya Suriye’nin siyasi geleceğinin şekillenmesinde ki yerini garantilemeye çalışıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç