Psikoterapi Nedir? Psikoterapi Nasıl Yapılır?


 

Psikoterapi konuşma yolu ile rahatsızlıkların ve sorunların giderilmesi demektir. Psikoterapi rahatsızlıkların tedavisi için ispatlanmış bilimsel bir tedavi yöntemi aynı zamanda hiçbir rahtsızlığı olmayan birisi için kendisi üzerinden gelişimsel olarak alacağı destektir.

Psikoterapi süreci nasıl işliyor?

Psikoterapi süreci değerlendirme görüşmesi adı verilen ilk görüşme ile başlar. Bu süreç içerisinde çiftleri kişisel anlamda yakından tanımak amaçlanır. Daha önce geçirmiş oldukları tedaviler var ise bunlar ile ilgili bilgi edinmek amaçlanır.

Devamında hastayı psikoterapi almaya iten ne var? bunlar konu başlığı olarak belirlenir. Psikoterapinin nasıl devam edeceği hakkında hasta derinlemesine bilgilendirilirler. Ele alınan bilişsel davranış terapi yaklaşımı ile ele alınır. Psikoterapi sürecinde hasta ve psikoterapist çok aktiftir. Seanslar sadece o gün de kalmaz ev ödevi de verilerek hastanın hayatına yayması sağlanır.

Terapisti bir tamirci gibi düşünülürse çantasında ne kadar çok malzeme var ise onarım için hepsini kullanabilir. Neye ihtiyacınız olduğu terapi sürecinde belirlenebilir. Kişisel gelişim için de psikoterapiden fayda görebilirsiniz.

Günümüzde stres kaynakları çok fazla, bireyselleşmenin fazla olduğu, sosyal desteklerin çok azaldığı bir dönem, kişi olarak güçlü ve donanımlı ve güçlü olmak zorundayız. Psikoterapi görüşmelerde kişi kendisini anlatır, geçmiş deneyimlerini, son dönemdeki sorunlarını anlatır. Olaylara bakış açısı, değerlendirmeleri, ilişkilerde yaşadığı tekrar eden motifler gözden geçirilir ve kişinin sorunları ortaya çıkararak bunları çözmek için nasıl bir gelişim sağlanacağı tespit edilir.

Psikoterapide kişi kendisi ile yüzleşir. İnsanın kendisi ile yüzleşmesi de zor bir süreçtir. Terapiye gittim çok neşelendim, mutlu oldum, değil. Bazen canımız çok yanar, bazen çok iyi hissederiz. Psikoterapi bize bütüne bakıldığında kendimiz ile ilgili, ilişkilerimiz ile ilgili, geçmiş yaşantımız ile ilgili içgörü kazandır. Ruhsal ve bedensel sağlığımızı dengeye sokar ve yaşama daha farklı açılardan bakmayı öğretir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç