Psikopat Kişiliklerin 10 Özelliği


 

Psikopat kavramı günlük hayatımızda çok sık kullandığımız bir kavram. Çevresine zarar veren insanları psikopat olarak nitelendirebiliriz, bunun psikolojik karşılığı antisosyal kişilik bozukluğudur.

Empati yapamaz

Psikopat özelliğe sahip olmayanlar etrafındaki insanların hangi duygulara sahip olduğunu anlar eğer bir yakınlık kurmuşsa onun duygularını paylaşır ama psikopat kişiliğe sahip olan bir birey bunu umursamaz ve o duyguları hissetmez. Bu tip bireyler etrafındaki insanları çok iyi şekilde kullanabilirler ve bunun için hile yapabilirler.

Sadece kendilerini düşünürler

Etrafındaki insanlar nasıl bir duruma düşmüş bunu umursamaz ve sorumsuzdurlar. O an canları ne isterlerse yaparlar ve diğer insanların hissettiklerini düşünmezler ve o an sadece kendi isteğidir ve sadece kendisini düşünür.

Kendilerini çok önemli görürler

Diğer bütün insanlar sanki onun isteklerini ve taleplerini karşılamak için yaratılmış gibidir. Bu düşünceden dolayı etrafındaki insanlara karşı çok fazla acımasız olurlar ve onları çıkarları için kullanırlar.

Profesyonel bir şekilde yalan söylerler

Psikopat kişilik özelliğine sahip olan bireyler kolay bir şekilde ve profesyonelce yalan söyleyebilirler. Etrafındaki insanlar çoğu zaman bu işte profesyonel değilse onun yalan söylediğini anlayamazlar. O kadar alışmışlardır ki yalan söyleme konusuna bu işi çok rahat bir şekilde yapabilirler.

Yüzeysel bir cazibeye sahiptirler

Etrafından bakıldığında bu adam ne kadar özgüvenli diyebilir çünkü onların utangaçlık hisleri yoktur bu da dışarıdan bakıldığında ciddi bir özgüven olarak algılanır ve insanlar bunu çekici olarak algılayabilirler

Suçluluk duygusu ve pişmanlık hissetmezler

Psikopat yapıdaki bir insan bir adamı öldürür ve yanında çok rahat uyuyabilir. Onlarda pişmanlık duygusu çok nadir rastlanılmaktadır. Pişmanlık duygusu hissetmezler ne tür bir zarar verirlerse versinler pişmanlık duygusu hissetmezler.

Sıkılmaya çok yatkındırlar

Günlük hayatın rutini onları biraz boğar. O yüzden devamlı adrenalin heyecan dolu aktivitelere girişmek isteyebilirler.

Çoğunlukla zorbadır

Etrafındaki insanlara zarar vermeyi, acı çektirmeyi sevebilirler ve bundan keyif alabilirler. Kendisinden daha az güçlü herkes üzerinde güç denemesi yapabilirler. Bu bazen çevredeki insanlar ile sınırlı kalmayabilir etraftaki hayvanlar bile zarar verebilirler.

Güç sahibi olmaya aşırı derecede ihtiyaç hissederler

Sahip olduklar güç ile etrafındaki insanları kontrol etmek ve şekillendirmek isterler. Güç sahibi olmak onlar için çok önemlidir.

İnsanları çok iyi kullanırlar

Psikopat özelliğine sahip bireyler etraflarındaki insanları çok iyi bir şekilde kullanabilirler. Onların düşüncelerini kendi çıkarları için değiştirebilirler ve bunun için hile yapabilirler. Etrafındaki insanlar ne yaşamış, başlarına ne gelmiş, hangi durumlara düşmüşler. Bunu hiç umursamazlar.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç