Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım?


beyhan budakUzman psikolok Beyhan Budak, psikolojik anlamda bir bozukluğunuz var mı yok mu onu değerlendirdi.

Psikoloji bölümünden mezun olduğumdan bu yana acaba benim psikolojim bozuk mu diye çok soruldu. Eğer bu soruyu kendinize soruyorsanız bu iyiye işaret. Kişi kendini sorguluyorsa ve ruh halininin farkındaysa iyi ya da kötü olarak bu her zama iyiye işarettir.

Bazen abartıyoruz

sizce-depresyonda-misiniz-test-edin

Bazı insanlar birazcık pinpirikli olabiliyorlar. Özellikle psikoloji alanında bilgili iseniz daha hassas olabiliyorsunuz. Hepimiz günlük hayatta kaygılı olabiliyoruz. Eğer dediğimiz pinpirikli insanlar grubuna dahil iseniz kendinize bir tanı koyabilirsiniz. Şöyle diye bilirsiniz; ben kesin depresyondayım, soruyum ne oldu, bugün canım çok sıkkın. Azcık kaygılı hocam ben de kesin panik atak var diyorlar. Farkında olmadan kendimize tanı koyuyoruz kendi kendimizin doktoru olduğumuz zannediyoruz.

Hepimiz günlük hayatta sorunlar yaşayabiliriz. Canımız sıkılabilir, bazı günler daha kaygılı olabiliriz. Bu o an için kendimizi kötü hissettirse de bu bir psikolojik rahatsızlık değildir. Çoğu zaman psikolojik rahatsız olarak adlandırdığımız durumlar, belirli bir süreden uzun olması ve belirli bir yoğunlukta olması gerekir.

İlgili>>  Kadınlar Ne İster?

İlişkilerinizde sorun yaşıyorsanız depresyondasınızdır

DEPRESYON-3

Depresyonda belirli belirtiler vardır ve bunun 2-3 hafta sürmesi gerekir. Moral bozukluğu depresyon değildir. Ben depresyondayım diyerek onun rüzgarı altında kendimizi daha kötü hissediyoruz. Eğer ki psikolojik rahatsızlığınız var ise yaşadığınız sıkıntı hayatınızı olumsuz etkileyecek, ilişkilerinizi ciddi anlamda sıkıntıya sokacak. İş hayatında da bir sorun yaşıyorsanız başarısızlıklar gösterebilirsiniz, performansınız düşebilir. Bunları yaşıyorsanız psiklojik sıkıntı ya başlangıç aşamasındadır ya da devam ediyordur.

Yakın zamanda bir soru ile karşılaştım, bir arkadaşım dedi ki; ben bugüne kadar kendimin panik atak olduğumu zannediyorum dün akşam öğrendim ki manik atakmışım dedi. Nasıl anladın dedim, internette okudum manik atağım ben dedi. İnternette bazen o kadar kasıtlı bilgiler var ki çoğu zaman insanlar internette her bulduğumuz bilgiye güvenmemekte fayda var. İnternette okuduğunuz bilgilerin neredeyse yarısı doğru değildir.

Bütün bunlara rağmen kendinizde psikolojik rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız çözümü internette aramak çok mantıklı değil. Etrafınızda bu yönde bir geri bildiri alıyorsanız çok gecikmeden bu konuda bir uzmandan yardım almak çok önemli.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç