Psikiyatrik İlaçlar Zararlı Mıdır?


 

Kemal ArıkanPsikiyatrist Prof. Dr. Kemal Arıkan, Psikiyatrik ilaçlar zararlı mıdır? sorusunu cevapladı.

Son zamanlarda sadece ülkemizde değil, dünya medyasında psikiyatrik ilaçların zararlı olacağı yönünde bir dizi algı oluşturulmaktadır. Hiçbir ilaç tümüyle sütten çıkmış ak kaşık sayılmaz. Her ilacın kendisine göre yan etkileri mutlaka vardır.

Psikiyatrik ilaçların elbette zararları vardır. Örneğin hipertansiyon riski olanlarda bazı antidepresyanlar hipertansiyonu tetikleyebilir. Bazı antidepresanlar ya da diğer psikiyatrik ilaçlar kişiyi şişmanlatmaya ya da diyabete sebep olur. Kalp hastalıklarına yol açabilir. Bütün bunları hesaba katarak şunu diyebiliriz ki; Psikiyatrik ilaçlar zararlı mıdır? sorusunun cevabı “olabilir” dir.

Psikiyatrik ilaçları kullanılmadığı zaman neler olur? Kişiyi depresyona sürükleyerek intihara sebep olabilir. Yaşamdan tamamen kopan hastalar olabilir. Bu tür ilaçların kullanımı kar ve zararın hesaba katılması ile kullanılmalıdır.

Doğru teşhis koyulduysa ve zamanlama uygunsa, uygun ilaç seçiliyorsa, uygun doz veriliyorsa bu ilaçların kullanımında sakınca yoktur. Yan etkileri olmasına rağmen kullanılabilir, kullanılması da gerekir ama bilinçsizce kullanmak sakıncalıdır.

Psikiyatriye karşı bir akım var. Militan duruş sergileyen insanlar var. İlaçlar zararlıdır, hiçbir faydası yoktur, intihara sebep olur diyen bir guruh var; onlara da cevaben şunu söylüyorum; Arkadaşlar bizim ilgilendiğimiz organ beyindir ve hastalıklar beyinde meydana gelen değişiklikler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu değişiklikleri toparlamak için elimizde ne olabilir ki? Psikiyatri sadece ilaç ile tedavi içermez aynı zamanda da psikoterapide devreye girerse çok iyi bir iş yapılmış olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç