Prostat kanseri


haluk akpınarÜroloji Uzmanı Doç. Dr. Haluk Akpınar, prostat kanseri hakkında bilgi verdi.

Prostat tedavisi için ameliyat şart mı?

Öncelikle prostat kanserini biyopsi ile saptıyoruz ardından bunları kendi içlerinde tipliyoruz, düşük orta ve yüksek hastalar diye ve bu risk guruplarına göre hastalarımıza göre en uygun tedavi alternatifleri seçeneklerini sunuyoruz. Günümüzdeki modern tıpta hasta ile karar alma aşaması alma durumuna geldik. Prostat kanseri eşittir ameliyat değil.

Robot ile ameliyat

Türkiye’de şu an için 30’un üzerin merkezde prostat kanseri tedavisinde kullanılan robot sistemi var. Robot denilen şey çok gelişmiş bir uçak gibidir bizlerde pilotlar gibi gelişmiş bu aleti edindiğimiz deneyim ile en doğru şekilde kullanıyoruz. Ameliyatı biz yapıyoruz robot bize yardımcı oluyor. Şu an geldiğimiz noktada ameliyat simülasyonu var. Bizler artık ameliyat eğitimlerini artık simülasyon cihazlarında vermeye başladık. Robotları gittikçe daha yaygın olarak kullanıyoruz. Türkiye’deki her 3 prostat ameliyatından bir tanesi robot ile yapılıyor. Batı ülkelerinde bu oran biraz daha fazla orada prostat kanseri ameliyatlarının yüzde 80’i robotla yapılıyor. Son 10 yılda yaşadığımız değişim çok hızlı oldu cerrahlar robot ile ameliyatı kabul ettiler ve sonuçlarından çok memnun kaldık.

Sinirler damarlar esasında soğanın çevresindeki kuru kabuk gibidir, çok ince bir şekilde prostatı çevreliyor bizim yaptığım şey ise kuru kabuğu zedelemeden içerisindeki prostatı tamamiyle oradan çıkarmaktır. Onu yaparken hem tümör dokusunu temizlemek hem de çevredeki organlara ve sinirlere zarar vermemeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in