Prostat Kanseri Nedir? Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi


Prostat nedir

Prostat erkeklerde idrar kesesinin altında bulunan bir salgı bezidir. Çocukluk yaşından itibaren var olan organdır. Çocuklukta çok küçük kalmış bu organ yaşla beraber ve erkeklik hormonuna bağlı olarak yaşla beraber büyür ve büyüdükçe de idrar kesesinin çıkışında bulunduğundan idrar kesesinden çıkışı sağlayan sidik borusunu çepeçevre sardığından büyümesi ile idrar yollarına baskı yapar. Hortum gibi düşünebiliriz. Hortumdan su rahat akarken ayağımız ile hortuma bastığımızda suyun akışında yavaşlama olur prostatta aynı bu şekildedir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat sadece erkeklerde bulunan 15 cm ve kestane büyüklüğündedir. Temel olarak iki fonksiyonu vardır, birincisi sıktrmak ve idrar tutmamızı sağlamak, ikincisi ise meniyi üretmek.

Yaş ilerlemekle birlikte prostat ile doğal bir olgu olarak prostat büyümesi olayıdır ve bu doğal bir olaydır. İyi huylu prostat büyümesi ortaya çıktığı zaman, idrar yolu sıkışması neticesinde hastalarda idrar yapma ve zorlanma ortaya çıkmaktadır. Hastalarda tazyiksiz idrar yapma şeklinde, idrarı tam boşaltamama şeklinde, sık sık tuvalete gitme şeklinde, gece daha çok miktarda idrar yapma şeklinde problemler doğmaktadır bunlardan dolayı da hayat kalitesi düşmektedir. Örneğin uykusuzluğun ortaya çıkması ve gün içerisindeki yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Her erkek prostat adayıdır

Yaş ile artması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle yaş ile beraber kesinlikle artmaktadır. Her erkek kesinlikle prostat adayıdır. Bunu arttıran risk faktörleri yaşlanmadır. Yaşlanma ile beraber prostat hastalığı vardır. Özellikle babada prostat olması ileride iyi huylu prostat hastalığı olma ihtimalini artıracaktır.

Prostat olduğunuzu nasıl anlarsınız

Bazen çok büyük 100 gr prostat hastası hiç bir sıkıntı yapmazken bazen 30 gr’lık prostatı ameliyat olmak zorunda kalmaktadır. Tıkanıklık ve mesaneye yaptığı rahatsızlık oluyorsa prostatın büyüme belirtisidir.

Prostat hastaları iki saatte bir tuvalete gider, gece sık sık tuvalete kalkar, idrar akış hızında yavaşlama, kesik kesik işemeler ve bir süre sonra idrar başlamak için ıkınmak zorunda kalmak, zorlanarak idrar yapmak ve idrar kesesinde ani sıkışmalar yaratabilir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri çoğunlukla bulgu vermez, ancak prostat kanseri şüphesi uyandıran bazı belirtiler olabilir:

 • Prostat bezinde yumru veya asimetrik prostat
 • İdrara çıkma zorluğu
 • İdrarın başlangıcı veya durdurulmasında zorluk
 • Özellikle gece olmak üzere, idrara sık çıkma
 • İdrar akışının zayıf olması
 • Başlayıp duran idrar akışı
 • İdrar sırasında ağrı veya yanma
 • Ereksiyon zorluğu
 • İdrar veya menide kan görülmesi

Prostat kanseri öldürür mü?

İyi huylu dediğimiz şey her yaşlı erkeğin başına gelecek iyi huylu prostat büyümesidir, iyi huylu kanser olmayan anlamında.

Kötü huylu ise prostat kanseridir. Bu ikisinin tedavisi de seyride farklıdır. Prostat kanseri yaş ile beraber oranı artan bir durumdur, ölmesek hepimiz prostat kanseri oluruz. 90 yaşında yüzde 90 prostat vardır.

Prostat tedavisi için ameliyat şart mı?

Öncelikle prostat kanserini biyopsi ile saptanmaktadır. Ardından bunları kendi içinde tiplere ayrılmaktadır. Düşük, orta ve yüksek hastalar risk guruplarına göre üçe ayrılmaktadır. Arından uygun tedavi alternatifleri seçeneklerini sunulmaktadır. Günümüzdeki modern tıpta hasta ile karar alma aşamasına gelinmiştir, prostat kanseri eşittir ameliyat değildir.

Prostat Ameliyatının Yan Etkileri Var Mıdır?

Yüzde 1 maksimum yüzde 3 oranında idrar kaçırma (hafif düzeyde), doğrulurken veya basamağa ayak atarken idrar kaçırma olabilir.

Prostat ameliyatında hekimin beceri ve tecrübesi çok önemlidir. Ereksiyon problemleri olabilir bu da büyütülecek bir nokta değildir. Kişinin mutlaka önceden zaten sorunlu ise bu su üzerine çıkabilir. Önceden böyle bir sorunu yoksa ameliyattan sonra ereksiyon sorumlar oldu diyen hasta çok azdır.

Robot ile ameliyat

Türkiye’de şu an için 30’un üzerin merkezde prostat kanseri tedavisinde kullanılan robot sistemi vardır. Robot denilen şey çok gelişmiş bir uçak gibidir doktorlar ise pilotlar gibi gelişmiş bu aleti edindikleri deneyim ile en iyi şekilde kullanmaktadırlar. Ameliyatı doktorlar yapmaktadır, robot ise yardımcı olmaktadır. Şu an gelinen noktada ameliyat simülasyonu ile artık ameliyat eğitimlerini simülasyon cihazlarında verilmektedir. Robotlar gittikçe daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye’deki her 3 prostat ameliyatından bir tanesi robot ile yapılmaktadır. Batı ülkelerinde bu oran biraz daha fazla oranda, prostat kanseri ameliyatlarının yüzde 80’i robotla yapılmaktadır. Son 10 yılda yaşanılan değişim çok hızlı oldu ve cerrahlar robot ile ameliyatların sonuçlarından memnun kalınılmıştır.

Sinirler damarlar esasında soğanın çevresindeki kuru kabuk gibidir, çok ince bir şekilde prostatı çevreliyor hekimin yaptığı şey ise kuru kabuğu zedelemeden içerisindeki prostatı tamamiyle oradan çıkarmaktır.

Prostat tedavisinin aşamaları

Her erkekte prostat büyümesi ortaya çıkar ancak hepsi de tedavi edilecek düzeylerde değildir. İlk tedavi aşamasında hastaya ilaçlar verilerek prostatın gevşemesi, ortasından geçen idrar yolunun rahatlaması ve hastanın idrar yapmasının normal olması amaçlanır. Daha ileri durumlar ile karşı karşıya isek idrar deliğinden girilerek yapılan bazı işlemler ile prostatın rahatlatılması ve genişletilmesi sağlanabilir.

Prostat ameliyatının uygulandığı hastalarda hastaların rahat idrar yapması sağlanır, bir tarafı ilaçları koyacak olursak diğer tarafa ameliyatları koyacak olursak, ameliyat olmak istemeyen, ilaçlardan fayda görmeyen ya da sürekli ilaç kullanmak istemeyen, ameliyatların yan etkilerinden çekinen veya ameliyat olabilecek fiziksel kombinasyon olan hastalarına uygulanacak bir yöntem vardır bu yöntem ile hastaya lokal anestezi ile idrar yolundan girilerek prostat dokusu kenarlara doğru sıkıştırılmaktadır. Boyutunda bir küçülme olmamakla beraber ortasından geçen yol rahatlatıldığı için ameliyatsız bir tedavi şekli olarak belirtmek gereklidir.

Tedavinin etkinliği kanserin ne kadar lokalize olduğu veya vücudunuzda ne kadar yayıldığına bağlı değişmektedir. Hastalığınızın evresi ile yaş ve genel sağlık durumunuza bağlı olarak doktorunuz aşağıdaki tedavi seçeneklerinin birini veya daha fazlasını önerecektir.

 • Ameliyat (prostatektomi)
 • Radyasyon terapisi (brakiterapi, eksternal radyoterapi)
 • Hormon terapisi
 • Kemoterapi

Sonuç itibariyle prostatın iyi huylu olması her erkek için olağan bir şeydir, hastalığın ilerlemesi ile ilk tedavileri ilaç ile çok mecbur kalınırsa ameliyatla, aradaki safhalarda ürolif yöntemi ile prostat askılama ile tedavi edilebilir.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç