Prostat Büyümesi Nedir?


 

oğuz acarProf. Dr. Oğuz Acar prostat büyümesini hakkında bilgi verdi.

Prostat sadece erkeklerde bulunan 15 cm ve kestane büyüklüğündedir. Temel olarak iki fonksiyonu vardır, birincisi sıktrmak ve idrar tutmamızı sağlamak, ikincisi ise meniyi üretmek.

Yaş ilerlemekle birlikte prostat ile doğal bir olgu olarak prostat büyümesi olayıdır ve bu doğal bir olaydır. İyi huylu prostat büyümesi ortaya çıktığı zaman, idrar yolu sıkışması neticesinde hastalarda idrar yapma ve zorlanma ortaya çıkmaktadır. Hastalarda tazyiksiz idrar yapma şeklinde, idrarı tam boşaltamama şeklinde, sık sık tuvalete gitme şeklinde, gece daha çok miktarda idrar yapma şeklinde problemler doğmaktadır bunlardan dolayı da hayat kalitesi düşmektedir. Örneğin uykusuzluğun ortaya çıkması ve gün içerisindeki yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Prostat tedavisinin aşamaları

Her erkekte prostat büyümesi ortaya çıkar ancak hepsi de tedavi edilecek düzeylerde değildir. İlk tedavi aşamasında hastaya ilaçlar verilerek prostatın gevşemesi, ortasından geçen idrar yolunun rahatlaması ve hastanın idrar yapmasının normal olması amaçlanır. Daha ileri durumlar ile karşı karşıya isek idrar deliğinden girilerek yapılan bazı işlemler ile prostatın rahatlatılması ve genişletilmesi sağlanabilir.

Prostat ameliyatının uygulandığı hastalarda hastaların rahat idrar yapması sağlanır, bir tarafı ilaçları koyacak olursak diğer tarafa ameliyatları koyacak olursak, ameliyat olmak istemeyen, ilaçlardan fayda görmeyen ya da sürekli ilaç kullanmak istemeyen, ameliyatların yan etkilerinden çekinen veya ameliyat olabilecek fiziksel kombinasyon olan hastalarına uygulanacak bir yöntem vardır bu yöntem ile hastaya lokal anestezi ile idrar yolundan girilerek prostat dokusu kenarlara doğru sıkıştırılmaktadır. Boyutunda bir küçülme olmamakla beraber ortasından geçen yol rahatlatıldığı için ameliyatsız bir tedavi şekli olarak belirtmek gereklidir.

Sonuç itibariyle prostatın iyi huylu olması her erkek için olağan bir şeydir, hastalığın ilerlemesi ile ilk tedavileri ilaç ile çok mecbur kalınırsa ameliyatla, aradaki safhalarda ürolif yöntemi ile prostat askılama ile tedavi edilebilir.

.

Cabbar SARIÜroloji Uzmanı Op.Dr. Cabbar SARI, prostat ve prostat büyümesi hakkında bilgi verdi.

Prostat nedir

Prostat erkeklerde idrar kesesinin altında bulunan bir salgı bezidir. Çocukluk yaşından itibaren var olan organdır. Çocuklukta çok küçük kalmış bu organ yaşla beraber ve erkeklik hormonuna bağlı olarak yaşla beraber büyür ve büyüdükçe de idrar kesesinin çıkışında bulunduğundan idrar kesesinden çıkışı sağlayan sidik borusunu çepeçevre sardığından büyümesi ile idrar yollarına baskı yapar. Hortum gibi düşünebiliriz. Hortumdan su rahat akarken ayağımız ile hortuma bastığımızda suyun akışında yavaşlama olur prostatta aynı bu şekildedir.

Her erkek prostat adayıdır

Yaş ile artması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle yaş ile beraber kesinlikle artmaktadır. Her erkek kesinlikle prostat adayıdır. Bunu arttıran risk faktörleri yaşlanmadır. Yaşlanma ile beraber prostat hastalığı vardır. Özellikle babada prostat olması ileride iyi huylu prostat hastalığı olma ihtimalini artıracaktır.

Prostat olduğunuzu nasıl anlarsınız

Bazen çok büyük 100 gr prostat hastası hiç bir sıkıntı yapmazken bazen 30 gr’lık prostatı ameliyat etmek zorunda kalıyoruz. Tıkanıklık ve mesaneye yaptığı rahatsızlık oluyorsa prostattan büyümüştür.

Prostat hastaları iki saatte bir tuvalete gider, gece sık sık tuvalete kalkar, idrar akış hızında yavaşlama, kesik kesik işemeler ve bir süre sonra idrar başlamak için ıkınmak zorunda kalmak, zorlanarak idrar yapmak ve idrar kesesinde ani sıkışmalar yaratabilir.

İyi huylu ve kötü huylu prostat

İyi huylu dediğimiz şey her yaşlı erkeğin başına gelecek iyi huylu prostat büyümesidir, iyi huylu kanser olmayan anlamında. Kötü huyluda prostat kanseridir. Bu ikisinin tedavisi de seyride farklıdır. Prostat kanseri yaş ile beraber oranı artan bir durumdur, ölmesek hepimiz prostat kanseri oluruz. 90 yaşında yüzde 90 prostat vardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in