Postkolonyalizm nedir?


Merve Kavakçı İslamÜsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi, Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Merve Kavakçı İslam postkolonyalizm hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de tek ve ilk Üsküdar Üniversitesinde kuruldu. Postkolonyalizm; Bilimin çok farklı alanlarından kültürden edebiyata bir çok alanda itiraz geliştiren bir kritik yapan bakış açısı demektir. Batının yaptığı yanlışlıklar üzerine gitmek yerine, alternatif bilgiler üreten ve bunu insanlara göstermeyi gayret eden bir çalışma.

Teori yeni bir teori oryantalist değerlerler sistemine demokratik, akademisyen ve bilimsel eleştiriler getiriyor. Bugün Türkiye’de konuşmadığımız bir çok şeyi konuşabiliyoruz. Böyle bir şeyin olması için ifade özgürlüğü oluşması gerekiyordu. O zamanlar konuşmadığımı bir çok şeyi şimdi daha rahat konuşabiliyoruz, erişebildiğimiz bilgi de şimdi farklı.

Hepimiz batı bilgi üreticilerin ürettiklerini dünyaya aktaran bir yayıncıyız. 11. yüzyılda ilk anayasa çalışması yapıldığı söyleniyor ama ondan daha çok önce medine vesikası adına verilen bir belge var. 7. yüzyılda anayasa çalışması olarak dünyada ki ilk anayasa. Ama baktığımızda hiç bir yerde referans olarak gösterilmiyor. Postkolonyal ise burada devreye giriyor ve bu çalışmaları gün yüzüne çıkarmaya çalışıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in