Politik İklim Toplum Psikolojisini Nasıl Etkiliyor


cemal dindarPsikiyatr Dr. Cemal Dindar Türkiye’nin ruh halini değerlendirdi.

Ayrıştırıcı dil kullanılıyor

2010 referandumundan sonra yeni sağın aile olarak kurguladığı, baba var başımızda itirazlarımızı babanın izin verdiği kadar olabilir, yeni Türkiye dediğimiz de böyle oldu. Ama Türkiye’de de boyun eğmeyen insanlarla olu, Ak Partinin biçtiği gömleği istemeyen gruplar var.

Akp tabanında ve kadrolarında mevcut durumu haz etmeyen insanlar da var, onlardan da itiraz gelmesi lazım eğer biz toplumsak. Asıl olan toplum sözleşmesi ve yer bağıdır, ama ne diyor Cumhurbaşkanı yurttaşlık diye bir din yarattılar diyor. Türkiye’de cinayetlerinin geleceğine dair kaç yıldır ard arda gelen kadının dünyasını kabul etmeme gibi bir ruh birliği var. Kartopu çocuk oyunudur, yetişkinlerinde çocuklaşmasıdır, bu olayı bile bir cinayete dönüştürmekte o yüzde elliyi evde tutmalarla ilgili, sürekli kendi desteklerini militanlaştırmayla ilgili. Türkiye her türlü kimliğe büründü ve bir daha toplanamadı. Kadınlar da tüm erkekleri karşılarına alan açıklamalar var erkek mutlak kötüdür söylemleri var.

İlgili>>  Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım?

Eğer dehşet içermiyorsa, toplumu ayağa kaldırmıyorsa tuhaf bir şekilde kadını biraz daha evin içine kapatma ya da erkeğin arzuladığı şekilde olmaya zorlanıyor. Kadından sorumlu bakanlığımız aileden sorumlu bakanlık olarak değişti. Burada olduğu gibi aile içinde ki ideolojik yapının değişmesi gibi iktidarın gözünde nasıl bizler birer aileyiz ve ailede babanın sözü geçer duruma geldik.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç