Polise savcı yetkisi mi


koray çalışkanBoğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi öğretim üyelisi Koray Çalışkan çıkarılması düşünülen yeni iç güvenlik paketi hakkında bilgiler verdi.

Böyle bir yasayı ancak bir lise öğrencisi yazar

Polis devletine uyan bir yasa daha dikkatli yazılır, öyle şeyler var ki, yüzünü kapayan, üzerine üniforma giyen herkes ceza alabilecek, bir yasada hiç böyle şeyler olmaz. Bir lise öğrencisine verseniz ancak böyle bir şeyler yazar.

Esas mesele bunun bir iç güvenlik paketi olmadığıdır, bir kere bu bir paket değil! paketler marketlerde olur. Biz hukuk tartışıyorsak bir sorun var, bunun adı torba. Dört tane ayrı alanda Polis kanunu, Jandarma kanunu, Nufüs kanunu ve diğerleri denilen bir yasa çıkartılacak. Kamuoyunun bunları birbirinden ayırarak tartışması imkansız. Buna bir takma at takacaksak İsrail kanunudur derim ben bu kanunlara.

İlgili>>  AK PARTİ İÇ GÜVENLİK PAKETİNİ NEDEN GETİRMEK İSTİYOR

Yargıyı bay pas etmek için tasarlanmış bir kanun 4 günden 5 güne kadar gözaltı süresi gibi bir tutuklama kanunu var. Taksimde bir grup genç bağıracak, birini yüzünü kapadı, polis savcıya haber vermeden bu çocukları 4 gün içeride tutabiliyor, bunun adı polis devletidir. Polise verilen yetkiye bakın: Tehlike oluşturuyor diye istediği kişiyi alıkoyabiliyor.

Bizim daha farklı problemlerimiz var

Bizim çok ciddi problemlerimiz var, işçi güvenliğinde dünyada birinciyiz, tutuklu, cezalı gazeteci sayısında birinciyiz, kişi başına asker sayısında dünyada sekizinciyiz. Hukukun üstünlüğünde ilk ellide, basın özgürlüğünde ilk yüzde değiliz. Böyle bir ortamda önceliğimiz iç güvenlik paketi değil.

Çıkacak yeni iç güvenlik yasasında şunları hedefliyorlar; Protesto ve gösterileri engellemek, sokakta anında polisin göstericiyi cezalandırmak, şiddet gösteren polisi korumak istiyorlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç