Polikistik over sendromu nedir? Tedavisi nasıl yapılır?


polikistik-over-sendromu

Deniz Gökalp KayaKadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Deniz Gökalp Kaya Polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik over sendromu son zamanlarda çok sık adını duyurmakta ve bazı kişiler tarafından tamamen yanlış anlaşılmaktadır. Polikistik over sendromu kadınların adet düzenini, çocuk sahibi olmasını hatta dış görüntüsünü etkileyen bir hormanal bozukluktur.

Polikistik over sendromu kendini nasıl gösterir?

Her sendromda olduğu gibi bu sendromda da olmazsa olmaz bazı kriterler var. Bunlar adet düzensizliği, adet düzensizliği ergenlikten bu yana olması ile kendisini belli eder. Hastalarda genellikle erkeklik hormonu fazlalığına bağlı akne, yağlı bir saç, saç dökülmesi, bıyıklar ve sakal bölgelerinde ciddi tüylenme, karın bölgesinde yağlanma, kan şekeri yüksekliği gibi problemlerde eşlik edebilir.

Polikistik over sendromlu hastalarda büyün diğer bulguları kötüleştiren durum kilo almaya almaya eğilim ve insülin direncidir.

Ultrasonda yumurtalıkların büyümüş, genişlemiş genellikle oval şekilde çok fazla minik kislerin bulunduğu ultrasonda gözükmektedir. Ultrasonda çok fazla kişilerin görülmesi, metabolik sendromun eşlik etmesi dermatolojik problemlere yani erkeklik hormonunun fazla işleyişi içerisinde olmasına neden olmaktadır. Bu şekilde olunca adet düzensizliği, yumurtlama sorunlar ve çocuk sahibi olmakta zorluğa neden olmaktadır.

Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Teşhis konulduktan sonra hastalara çocuk isteyip istemediklerine göre tedavi yapılmaktadır. Bu tedavi kişiden kişiye değişmektedir.

Çocuk isteği yok ise adet düzensizliği belirgin ise erkeklik hormonu fazlalığına bağlı tüylenme sivilcelenme belirgin ise doğum kontrol hapları kullanılmaktadır.

Metabolik problemler ile başa çıkabilmek için mutlaka tedaviyi kadın hastalıkları doğum uzmanları yanı sıra iç hastalıkları da dahil olmalıdır. Tedavide ilk seçenek insülin direncini artıran ilaçlardır. İnsülin direnci kıran ilaçlar hastanın iştahını ve kilo vermesini kolaylaştırmaktadır hatta adetlerini dahi düzene sokabilmektir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç