Pilatesin Faydaları


 

 

Pilatesin faydaları fiziksel, zihinsel ve bedensel olarak ayırabileceğimiz bir çok faydası vardır. İnsanların tercih sebebi günlük hayatta vücudumuzu deforme etmek için uğraşıyorsak pilateste tam tersi tekrardan o deformasyonu düzeltmek için uğraşıyorlar.

Tamamen omurganın etrafındaki kasları güçlendirerek tekrardan doğru bir duruşu hedefleyen aynı zamanda daha sıkı ve sağlıklı duruşu hedefleyen bir egzersizdir pilates.

Daha iyi görünmek, daha fit görünmekte beraberinde getirdiği faydalıdır. İlk sağlayacağı faydalar bel, boyun, eklem ağrılarından kurtulmaktır. Dışarı çıktığınızda daha rahat hayat sürebilmek, daha rahat koşmak, eğilmek, kalkmak günlük ihtiyaçlarımızı daha rahat yapmak için tercih edilen bir egzersizdir.

Bir ay yapılıp bitirilebilecek bir egzersiz değildir, hayatın bir kenarında sürekli olması gereken bir egzersiz metodudur. Çok fazla nefes ile kombine çalışıldığı için zihinsel olarak insanların rahatladığıda görülmektedir. Kan dolaşımı destekleniyor, nefes alış veriş destekleniyor ve doğru nefes alıp vermeyi öğreniyorlar. Bir çoğumuz fark etmeden nefesimizi çok fazla tutuyoruz. Bunun akıcılığı keşfedip onu normal hayata geçirdikleri zaman her anlamda kişilere pilates çok yardımcı oluyor.

Pilates’in ana prensipleri:

Zihnin madde üzerindeki gücünü sağlamak
Doğru ve dengeli nefes almak
Egzersizleri karın, bel ve kalçaların oluşturduğu merkez bölgede yoğunlaştırmak
Konsantrasyon sağlamak
Kas kontrolünü kazanmak
Her hareketin bir amacı olduğunu bilerek programa titizlikle uymak
Hareketlerde akıcılık sağlamak

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in