Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Nedir?


 

 

Pasif agresif kisilik bozukluğu psikolojide aynı zamanda negatif kişilik bozukluğu olarakta tanımlanır ve kişinin sürekli hayır cevabını pasif bir tavırla gösterildiği görülür. Bireyin çocukken kendi düşüncelerini ve olumsuz duygularını direkt olarak ifade edemeyişinden kaynaklanır.

Kişilik bozukluklarının çok çeşitli alt isimlendirilmeleri vardır. Bunlardan bir tanesi pasif agresif kişilik bozukluğudur. İnsan ilişkilerinde ciddi sorun teşkil etmektedir. Kişilik bozuklukları çocukluk yıllarında başlayan bir duruş ve tutumdur. Bir tutumun sonucunda ortaya çıkar. Problemleri aile ilişkilerinde aramak gerekir, pasif yöntemler ile duruşunu dışa vuran çocuklar erken çocukluk döneminde aktif denemelerde bulunmuş ama bunun karşılığında ceza ile karşılaşmıştır. Bu yüzden korkak olmuştur. Korktuğu için içerisindeki öfkeyi pasif yöntemler ile dışa vurmayı tercih etmiştir.

Örneğin; Çocuk ödevlerini yapmaz kendine görevi yerine getirmez, bakkala git dersin gitmez, giderim der ama gitmez, ödevlerini sürüncemede bırakır. Bunlar pasif öfke patlamaları olarak yerine getirebilir.

Ailenin yanlış tutumu demokratik bir ilişki içerisinde değilde despotik ilişki içerisinde yetiştirilen çocuklarda bu tip kişilik bozuklukları olabilir. Her çocuğun kendine ait bir sınırı vardır. Örneğin günlük tutabilir. Bu günlükler son derece özel hikayeler ile doludur, anne baba merak içerisinde günlüğü incelerse ve çocuk buna tepki gösterirse anne ve baba da ne karışıyorsun biz istediğimizi yaparız derlerse o zaman pasif agresif kişilik bozukluğu denilen kişilik bozukluğuna rastlarız.

Pasif agresif kişilik bozukluğuna ülkemizde sık rastlarız, bu insanlar ile ilişkiler de dikkat edilmesi gereken şey; bu insanlara demokratik ilişki konusunda güvence vermek ve pasif yöntemleri bırakıp aktif yöntemlere geçişini sağlamaktır.

Pasif agresif kişilik bozukluğu tanı ölçütleri nedir?

Aşağıdaki kriterlerin dört ya da daha fazlasının bir arada olması halinde, kişiye pasif agresif tanısı konulmaktadır.

  • Günlük işlere, iş ve sosyal tasarılara karşı pasif olarak direnç göstermek.
  • Asık yüzlü ve tartışmacı tavırlar sergilemek.
  • Sürekli olarak takdir edilmemekten ve yanlış anlaşılmaktan şikayet etmek.
  • Daha şanslı olmaya yönelik gücenme ve kıskançlık belirtileri vermek.
  • Otoriteyi küçük görme ve eleştirileri mantıksız bulmak.
  • Şanssız olmaktan yakınmak ve abartılı şekilde bunu dile getirmek.
  • Düşmanca meydan okumak ve pişmanlık duymak.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in