Parlamenter sistemin zaafı varmış gibi gösteriliyor


ali rıza öztürkChp Mersin Milletvekili, TBMM Anayasa Ve Adalet Komisyonu Üyesi, Hukukçu Ali Rıza Öztürk, başkanlık sistemini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı’nı halk seçince anayasada yazılı olandan daha fazla yetkilere sahipn olur anlayışı yanlış bir anlayış, bu seçim tamamen teknik bir seçimdir. Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı ile halkın seçtiği milletvekilinin uygun gördüğü Cumhurbaşkanı aynı haklara sahiptirler.

Egemenlik anayasamıza göre kayıtsız şartsız milletindir, millet bu hakkın çeşitli vasıtalar yardımı ile kullanır. Parlamenter sistem ise kuvvetler ayrılığı üzerine oturtulmuş bir sistemdir. Anayasada bu kuvvetler ayrılığına göre yetkiler dağıtılmıştır. Başkanlık sistemini tartışmakla başkanlık sistemini isteyenlerin ekmeğine yağ mı sürüyoruz diye düşünmeden edemiyorum. Türkiye’de başkanlık sistemi geleceğine inanmıyorum.

Türkiye’de başkanlık sistemini tartışmak Tayyip Bey’in beklentisini karşılamaktır.. 2002’de Ak Parti seçim bildirgesinde parlamenter sistemin kuvvetlendirileceğine dair bir bildiri var. 2007’ye kadar hiç böyle bir tartışma yok, 2010’lardan sonra Tayyip Bey yavaş yavaş bunu dillendirmeye başladı. Başkanlık sistemini neden istiyor bunu bize söylemiyor. Parlamenter sistemin zaafı varmış gibi gösteriyor, o parlamenter sistemin zaafı olarak gösterdiği şeyler yürütmenin yani iktidarın parlementeyi baskı altına aldığından dolayı kaynaklanan sorunlardır. Yani bugün parlamenter Tayyip Bey’in baskısı altında olmasa parlamenter sistem daha iyi işleyecek.

İlgili>>  Türkiye'de Koalisyon Yürümüyor

Türkiye’de ihtiyaç olan şey; hukuk devletinin güçlendirmesi, adaletin geliştirmesi, toplumsal refahın güçlendirilmesi ve gelir adaletsizliğin olmaması. Getirilmek istenen başkanlık sistemi ile bunlar sağlanacaksa ben buna hayır demem. Ama başkanlık sisteminde bunların olmadığını biz çok açık biliyoruz.

Tayyip Bey beyanda bulunurken gelişmiş ülkelerin başkanlık sistemi ile yönetildiğini söylüyor. Bugün Avrupa ülkelerinin hepsinde parlamenter sistemi vardır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç