Paris Saldırısı ve İslamofobi


Yazar, Dinler Tarihçisi/Siyaset Felsefecisi,  Lütfü Özşahin Paris saldırısı ve İslamofobi hakkında görüşlerini paylaştı.


406d3c4a-25fa-4962-b763-aa3ac847d2cbIrkçılık batı medeniyetinin dünyaya sunmuş olduğu olgudur. Almanya’daki ırkçılık Hitlerden önce de vardı. Tarih yapan bir milletiz ve tarih yazamıyoruz, batılılar ise tarihlerini nesillerine çok iyi aktarıyorlar. Onlardaki İslam karşıtlığı ortaçağa indirebiliriz, batı tehdit algılamasında islam düşmanlığı bir takım çevreler tarafından yükseltiliyor. Aynı zamanda Kilise tarafından yükseltiliyor.

Batıda İslam’ın yükselişi var şu sıralarda. İslam medeniyeti evrenseldir. Dolayısıyla evren ilişkisi tüm dünyayı kapsar. Bu anlamda batı medeniyeti evrenseldir. Avrupa medeniyeti tek tipçidir, islam da evrensel olduğu için bazen çatışma oluyor. Hz Peygamber ortaya çıktığı zaman çatışma başlamıştır. Ortaçağda bu çatışma devam edegelmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alması islam korkusunu körüklemiştir. Çünkü İslam evrenseldir. İlk defa Avrupa’nın göbeğinde 25 milyon müslüman çıktı en çokta Fransa’da var.

Batının politikasına yön veren odaklar İslamı bir tehdit olarak algılamakta. Avrupa medeniyeti tek tip medeniyettir. Yapısı itibari ile böyledir. Bu medeniyet şiddet üreten bir medeniyettir. Bazıları suçlu psikolojisine katılıyor ama ben katılmıyorum. Dünya medeniyetinde katliam tarihine baktığımız zaman Avrupa’nın yapmış olduğu katliamı başka hiç bir medeniyet yapmamıştır. Bundan dolayı suçluluk psikolojisi içine girmeye gerek yoktur. Evet katliam oldu üzüldüm ama suçluluk psikoloji içerisinde değilim.

Bugün Doğu Türkistanda Türkler katlediliyor, burada niye yoksunuz, çünkü ırkçısınız. Bizim Başbakanımız Paris’e gidiyor bu güzel bir şey. Eğer batılı barıştan yana ise Fehriye Erdal’ı iade edeceksiniz.

İlgili>>  Başkanlık sistemi çözüm süreci pazarlığının bir parçası

Haç ve Hilal’in mücadelesi var

Haç ve Hilal’in mücadelesi var tabi ki de. Avrupa başbakanları İsrail’in bebek katliamına karşı gelsin İstanbul’da yürüsün. Bu gün katliamı yapanların müslüman olması bizim suçumuz değil. Katliamı yapanları neden sağ yakalamadılar çünkü provakasyon istiyorlar. Fransız polisleri onları sağ olarakta yakalayabilirdi.

Suriye’de kimin katliam yaptığını görüyoruz. Bu işin arkasında ABD ve Almanya var. Biz batı karşısında bilim ve teknoloji düzeyde yenilmiş bir ülkeyiz. Biz bu yüzden aşağılık kompleksi içersindeyiz. Bu medeniyet bir dönem Avrupa’ya ilmi sanatı öğretmişse, bu medeniyet bunu yine oluşturabilir. Burada aşağılık komple oluşturmaya gerek yok.

Fransa halkını savaşa ikna etmeye çalışıyorlar

Paris saldırısına Avrupa’nın 11 Eylül’ü deniliyor doğrudur, Fransız halkı hümanist, baktılar ki Fransız halkı Filistinlilere sempati besliyor bu olay ile Fransız halkını da ikna etmiş oldular. Onlara bu müslümanlar terör üretir mesajı verdiler. Siz Filistini tanımaktan geri adım atmazsanız, İsrail karşıtı bir tavır alırsanız sağdan soldan bombalar patlar mesajı vermektedir bu olaylar.

Fransa‘ya bir mesaj verilmek istendi Filistin’i desteklediği için, İslami batı medeniyeti karşısında bir alternatif olarak kurtarmak isteniliyor. Müslümanlar kendilerini yönetemiyorlar, yönetilmesi gerekir mesajını veriyorlar.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç