Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?


 

Paranoid kişilik bozukluğunun temel özelliği başkaları ile ilgili genelikle güvensizlik içerisindedirler ve kuşkuludurlar. Dolayısıyla her türlü davranışı gerçeklikten uzaklaşarak bakarlar. Görülme sıklığı yüzde 2 civarındadır.

Etrafındaki insanlara güvenmezler ve sırlarını vermezler çünkü bunun kendisine karşı kullanacağını düşünürler. Psikoterapiye gittiklerinde ona dahi güvenmezler. Kısa sürede psikoterapiden uzaklaşabilirler. Eşleri ile çevreleri sorun yaşarlar, en ufak bir şeyden bazen bir şey olmadan olaylardan sonuçlar çıkarıp beni aldatıyorlar gibi düşüncelere kapılabilirler.

Sabahları günaydın demezseniz dahi oradan büyük sonuçlar çıkarır beni değersizleştirmeye çalışıyor, her şeyi kendi itibarına yönelik yorumlayabilir. Sokakta yürürken ne bakıyorsun diye problem çıkartan arkadaşların bir çoğu bu kişilik özelliğine sahiptirler. Bir arkadaşı doğum gününe çağırır mesela zaten usulen çağırdı gibi saçma sonuçlara varabilir.Ne söyleseniz söyleyin kendisine göre yanlış yorum çıkartır, dolayısıyla bu arkadaşların dostları yoktur, dost edinmeleri çok zordur.

Bu kişilik özellikleri sayesinde bazen işlerinde başarılı olabiliyorlar bu kadar kuşkucu ve şüpheci olunca başarılı olabiliyor. Dedektif gibi vs gibi işlerde başarılı olabiliyorlar. Bu gibi işlerde de çok abarttıkları için duvara toslarlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in