Para Mutluluk Getirir mi?


 

Kendini iyi hissetmek ve mutlu olmak arasında fark var. İngiltere’de yapılan bir araştırmada; kaygıya en çok sebep olan şey hayatında nedir? diye sormuşlar. Çok önemli bir kısmı para demiş. Para diyenlerin oranı yüzde 30, aile 16, aşk yüzde 4 yani para insanları en çok huzursuz eden konuların başındadır. Bu da bize para ile insanın kendisinin iyi hissetmesi arasında son derece güçlü bir ilişki var.

Ne kadar para mutluluk sağlar

Mutluluk çok görece ve öznel bir deneyim. Ama yine de bazı kriterler ile insanların ne kadar mutlu olup olmadığı ile ilgilenen bilim adamları var. Dünyanın en tanınmış psikologları Daniel Kahnemann ve Angus Deaton adlı araştırmacıların yaptıkları geniş bir araştırma var. 1000 amerikalıya sormuşlar ve onların mutluluk ile para ilişkisini araştırmışlar. Acaba ne kadar para mutluluk sağlar? Araştırmaları sonucunda amerika şartlarına göre yılda 75 bin dolar civarında para kazanana kadar insanların mutluluğunda doğrudan bir ilişki var.

Çok lüks mutluluk getirir mi?

Parasızlık, yoksunluk insana kötü hissettiriyor. Diyelim ki dişin çürüdüğünde iyi bir diş doktoruna gidebilmek, emniyetli bir semtte oturabilmek, çocuğuna iyi standartlarda eğitim sağlayabilmek, markete gittiğinde temel ihtiyaçlarını satın alırken ne kadar ödeyeceğim diye endişe yaşamamak gibi düzenli bir gelire sahip olmak ruh sağlığı ve mutluluk açısından yeterli kriterlerdir.

Daha fazla kazandığınızda çok lüks bir araba ile orta seviyede bir arabanın güvenliği ve kalitesi aynıdır burada para ve ruh sağlığı ile insanın ilişkisi olamaz. Yüksek harcamalara girildiğinde insanlar başka kimlik, aidiet, belirli bir sınıfa yüksel ihtiyacı, kabul görme, benimsenme gibi korkular devreye girebilir.

Aniden çok para kazanmak

Aniden çok para kazanma kişiden kişiye değişir ama çok karıştırıcı etkileri olabilir. Bir oyun yapımcısı Microsoft’a bir oyun sattı ve milyoner oldu. Attığı bir twette her şeye sahibim, insanlar ile kumar oynuyorum, istediğimi yapıyorum ama kendimi hiç bu kadar yalnız ve izole hissetmemiştim diye yazmıştır.

Sanıldığının aksine insanlar ihtiyaçlarının ötesinde para kazandığında içlerinde boşluk duygusu yada sıkıntılarını gideremiyorlar, belki daha fazla izalasyon ve anlamsızlık duygusuna kapılabilir.

İlgili>>  Dünyanın En Zengin İnsanları - 2017

Onlarca yıl konuşulmuş, para mutluluk getirir mi? diye. Eski sinema sanatçısı Bo Derek’in bir sözü var; Para mutluluk getirmez diyenler nereden alışveriş yapacaklarını bilmezler demiştir.

İnsanların hayat biçimleri para ile beraber doğrudan değiştiği için o esnada o hayat biçimi içerisinde nasıl bir değer ile yaşayacaklarını, hangi hedeflere gideceklerini kafalarında netleştirmeleri gerekmektedir.

Mutluluk doğuştan gelmektedir

Araştırmacı Sonja Lyubomirsky, uzun yıllardır mutluluk ile ilgili kitaplar yazıyor ve araştırmalar yapıyor. Sonja’nın dediğine göre mutluluğun yüzde 50’si doğuştan gelmektedir. Bazı insanlar başlarına ne kadar kötü şeyler gelse de çok yaralayıcı şeylere bile hayatın cilvesi olarak bakıyor. Bu değiştirelemez ve bu temel mutluluk skorudur.

Para gibi çevresel şartları yaşadığın ülke gibi içine düştüğün ortam unsuları ise yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Geriye kalan yüzde 40 ise insanların bilinçli seçimleri ile tercihleri ile yaptıkları faaliyetlerden oluştuğunu açıklamıştır. Hayatını nasıl geçirdiğin, kimlere zaman ayırdığın, kime değer verdiğin gibi etkenlerde kişi kendi mutluluğundan sorumlu olmaktadır. Sonja araştırmasın da; temel ihtiyaçları dikkate almazsa para ve çevresel unsurlar ile mutluluk arasındaki ilişkiniz sadece yüzde 10’luk gibi telafi edilecek bir orandır.

Cömertlik mutluluk getirir

Paranın nasıl yönetileceği de önemlidir. Bir araştırmacı yaptığı deneyde herkese 20 dolarlık hediye çeki veriyor ve bir gruba git kendin için ye iç, diğer gruba ise başkasına bir şey yap diyorlar. Bu insanlar kendilerine diğer grup ise başkasına ısmarlıyor. Araştırma bittikten sonra başkasına ısmarlayan grup kendini daha iyi hissediyor.

Cömertlik para olan ilişkide çok önemlidir ve mutluluğa araş olan bir yoldur. Kendindeki kaynakları başkaları ile paylaşmak kişiyi iyi hissettirmektedir.

Özet

Tüketim toplumundayız ve daha iyi ürünlere sahip olmak için yaşıyoruz. Çocuklar büyürken daha iyi para kazanacakları bir meslek seçmek istiyorlar. Yukarıda ki araştırmalara bakıldığında sanıldığın aksine çok büyük miktarlarda para kazanmak tek başına mutluluk getirmiyor. Hayatımızı yaşarken kendimiz için önemli olan değerleri unutmamak gerekir. Bizim değerlerimiz para ile ilişkimizin sağlıklı olmasını da sağlamaktadır. Belirli bir hayat standardı sağlayana kadar para mutluluk için ilişkilidir, çok miktarda para kazanmak mutluluk getirmiyor. Araştırmalara göre parayı vermek, paylaşmak insanlara kendilerini mutlu hissettirmektedir.

 

[poll id=”17″]

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç