Para İle Mutluluk Arasında Kuşkulu Bir İlişki Var


 

Nevzat TarhanPsikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan mutluluk üzerine bilgiler paylaştı.

Türk vatandaşı krizlerde bile mutlu

Türk vatandaşı krizle yaşamaya alışkın, krize rağmen rutin hayat yine devam ediyor. İnsanlar şikayet ediyor ama evindeki yaşama baktığınız zaman çok mutlu.

Otobanda giderken iki tane araba gördüm, arabanın birisi çok lükstü, üzerinde kayak takımları var, içerisine baktım lüks cipin içinde kimse gülmüyordu, başka bir arabada ise normal bir araba vardı, içerisine baktım insanlar gülüyordu. Para ile mutluluk arasında kuşkulu bir ilişki var. Arabanın birinde şöyle bir yazı görmüştüm: Parayı sevmiyorum ama sinirlerime iyi geliyor diyordu. Sıradan şeylerden mutlu olmak, bir çay içerken mutlu olmalı insan. İkincisi ise dünyayı değiştirmek yerine kendini değiştirmek.

İlgili>>  Para Mutluluk Getirir mi?

Bazen mutluluğu kendimiz yok ediyoruz

Biz mutluluğu kendimiz yok ediyoruz, daha sonra mutlu değiliz diye şikayet ediyoruz. Bir bilgeye şöyle bir soru soruyorlar, insanlar mutsuz, hiç yüzleri gülmüyor, hiç dost yok, herkes bencil diye soru soruyorlar. Bilge zat ise şöyle diyor; Sana yardım edecek birini bulmak istiyorsan hiç olmadı. ama başkalarını sevindirmek istiyorsan birçok kişi var, demiştir.

Evliliklerde ise; danışmana gidildiği zaman “sen önemlisin boşver eşini” dediği zaman evlilik bitiyor. Mutluluk bir denge sonucu ortaya çıkan bir şey.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç