Para Devletler İçin Gücün Milletler İçin İtibarın Sembolüdür


ibrahim çağlarİstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar doların önlenemez yükselişini değerlendirdi.

Doların yükselişi zaman kaybettirecektir

Alıştığımız bir kur vardı 2.20 seviyesinde yıl içindeki artışları bekliyorduk ve bir sıkıntı yaşamıyorduk. Dünyada doların yükselmesi ile bizim ülkemizde de çok sert yükselişler oldu. Bu sert yükselişler kimi sektörün çok lehine kimi sektörün ise çok aleyhine.

Tüketici tarafından ise dolar yükselecektir çünkü Türkiye’deki tüm üretim tamamen yerli olmadığı için ondan dolayı da piyasadaki fiyatlar yükselişe geçecektir ve tüketici de bundan etkilenecektir. Bundan önce çok sertini de gördük, zaman kaybettir bize. Sert yükselişlerden genel olarak baktığımızda da çok lehte bir durum olmadığı ortada.

Üretim yapalım mal arzı çoğalsın ve enflasyon düşsün

Tükketici bir anda kendini geriye çekiyor. İhracat yapanlar döviz kurunun yükselmesinde avantaj sağlar. Ülkemizde yatırım yapılması ehemmiyeti üzerinde duruyoruz. Faiz insin biz yatırım yapalım diyoruz. Merkez Bankası’da faizi indirelim de dövizi ne yapalım diyor. Petrol düşüyor, cari açık kapanıyor, bütçe açığımız kapanıyor, hükümetten biz üreticilere destek verin diyoruz. Hükümet bize destek verirse bize güven verecek ve daha çok yatırım yapacağız. Üretim yapalım mal arzı çoğalsın ve enflasyon düşsün istiyoruz.

İlgili>>  6 milyon insana Türkiye iş yaratamıyor

Enflasyonu tetikleyen gıda ürünleriydi, mal sevkiyatı yok, kış şartları bu tamamen normal. Ama otomobil satışı yüzde 23 artmış bir canlanma var. Otomobil insanların kuvvetli tasarrufu olduğu zaman kullanacağı bir alan. Para devletler için gücün milletler için itibarın sembolüdür. Tarihe baktığımızda paranın geçtiği yer İstanbul fakat son yıllarda intifa kaybetmişiz. Şimdi biz diyoruz ki hayır İstanbul’a yatırım yapmalıyız, İstanbul yatırım şehridir diyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç