Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir?


 

 

Pankreas kanserinin belirtileri çoğunlukla hep gözden kaçar. Hastalar genellikle sıradan şikayetler ile doktor doktor gezerler. Kişide karında dolgunluk hissi, anlamsız kilo kaybı, durup dururken diyabet ortaya çıkabilir bu tür bulgular erken dönem bulgularıdır. Bu dönemlerde insanlar genellikle çok üzerine düşmezler ya da doktorlara gidilir ama genellikle çokta önemsenmez.

Pankreas vücudun midenin arkasında omurgaların önünde oldukça gizlenmiş, derinde yerleşmiş bir organ. Böyle bir organın hastalığı veya kanser bulguları geç fark ediliyor ve sinsi bulgular ile keşfediliyor.

Tedavi için geç kalınmakta

ABD’de pankreas kanseri için sessiz, gizli öldürücü anlamı da yüklenmiş durumda. Pankreas midenin arkasında yerleşen 100 gr ağırlığında 25 cm uzunluğunda bir organımız fakat çok önemli fonksiyonları var. Hem egzotirin denilen proteinlerin yağları sindiriminde olmazsa olmaz, hem de şeker glikoz gibi bir çok hormonunun ve insülününde yapıldığı bir organ dolayısıyla kanser olması demek vücudumuzun sisteminin çökmesi demek.

İncelemekte yakalamak zordur, yüksek standartlı görüntülemeler ve incelemek lazımdır. Genellikle geç döneme kaldığı için dünyanın her yerine bu tür problem vardır. Pankres tümörlü hastaların ancak 5 te 1 ine cerrahi olarak müdahele edilmektedir. Büyük oranda tanı koyduktan sonra yapılacak bir şey kalmamaktadır ve yapılabilecekler oldukça sınırlı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in