Panik atak belirtileri nelerdir


Panik-atak

Panik-atak

 

Herkes farklı farklı belirtiler yaşayabilir, herkesin panik atak belirtileri birbirine benzemeyebilir. Sıklıkla yaşananlar bedende alışılmadık reaksiyonlardır. Kalp çarpıntısı, nefes alamıyormuşçasına yaşanan bir boğulma hissi en sık yaşanan panik ataklardandır.

Kalp çarpıntısı, terleme, titreme, boğulacak gibi hissetme, yutkunmakta güçlük, hava açlığı yaşama, aniden hızlıca derin bir nefes alma istediği alma, sıcak ya da soğuk basması, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi belirtileri gözlenmektedir.

Bir anda kalp 60 ritim ile atarken 200 lere çıkabilir. Tansiyonun ikiye katlayarak yükseldiği görülebilir. Bir anda tuvaletinin kaçırma, korkunun ve dehşetin ileri olduğu bir durumdur. Panik atak durup dururken olur. Örneğin balon şişirmek bile panik atağı tetikleyebilir.

Aynı zamanda aklımı yitiriyorum, kalp krizi geçiriyorum, ölüyorum gibi düşüncelerin eşlik etmesi, endişe ve kaygı duygularının yoğunluğu, yabancılaşma gibi bir takım bilişsel ve zihinsel durumların olduğu ataklara panik atak denmektedir.

Panik ataklar nadiren 30 dk’yı aşarlar ama maksimum 30 dk olmaktadır. İlk dakikalar bu düşünce ve duyguların çoğaldığı süredir. Bunun dışında bunların sık sık olacağı beklentisi ya da aniden olacağı beklentisi olmasına panik atak bozukluğu denmektedir.

Panik bozuklukta önemli bir konuda kapalı yerlerde kalamam kendi başına kalamama, tek başına seyahat edememe, evden tek başına çıkamama, uçağa, otobüse binememe, kendini güvende hissetmediği yerler dışında başka yerlere gidememe gibi bir korku durumu da olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in