Özgüven eksikliği ve çözüm yolları


 

sabri-yurdakulÖzgüven eksikliği, içimize kapanmamız ve kendimiz ile birlikte yaşadığımız insanlara hayatı dar etmektir. Psikiyatrist Sabri Yurdakul özgüven eksikliğine çözüm yolları hakkında bilgi verdi.

 

Özgüven ile değersizlik hemen hemen aynıdır

Özgüven bir yerde dışa açılma ama ilk önce kişi kendini sevmesi lazım. Özgüven eksikliği ile değersizlik değerleri hemen hemen aynıdır. Ayna anlamda değil ama birbirine paralel. Özgüven eksikliği çocukluktan geldiği gibi ilerde de oluyor.

Önce insanın kendine güveneceği küçük başarılar elde etmesi laızm. Küçük hedeflere bir bakıyorsunu büyük hedefler olmuş. Görünüm çok önemli güzel insanlar kendilerini daha güvenli hissediyor, çünkü çevrede insanların ilk önce fiziklerine bakıyorlar. Özgüven azaldıkça ise toplumdan uzak kalmaya başlıyor.

Bazı insanların içinde özgüven yok ve kendin markalara bürüyor, gizemli olmaya çalışıyorar. Bu insanlar bir tek kendilerini seviyorlar. Ama özgüveni yüksek insanlar etraftaki insanları severler ve açık olurlar.

Kendine güvenmeyen etrafındakilere de güvenmez

Kendine güvenmediği için evli bir insan yanındaki insana da güvenmez, kendin tehdit altında görür, iç sesi bu şekilde olur. Bu insanlar o zaman aşırı kıskanç oluyorlar. Özgüveni az olan insan, özgüveni çok olan insanı sürekli baskı yapmaya başlar ve ilişki bir yerden sonra çıkmaza sokar. Daha sonra evlilikte çok büyük tehlike oluyor. Ben değersizim sevilmiyorum, gelecekte de sevilmeyecem deyip depresyona giriyorlar ve intihara girebiliyorlar.

Özgüven eksikliği olan bağımlı kişiler bir insanı tutup kendi hayatlarına yamamaya çalışırlar. O beni seviyor ben onsuz yaşayamam diyerek kendini o insana bağdaşıp yaşamaya çalışırlar. Bağımlı kişilik özelliği olan insanlar, mutlaka bir insana bağımlı olarak yaşama eğilimindedir. Bazı kişiler ise kardeşine bile bağlı bir hayat yaşarlar. Ama bağımlı oldukları kişilerin hayatlarını sıkıntıya soktuklarının farkına değil.

Özgüven eksikliği kişiler kendini görebilirse fark ederse değişir. Ama fark etmezse, adım atmazlar ve kendi iç dünyalarına hapsolurlar. Bu insanlar bir nevi kendini korumaya alıyorlar ama bu da uzun vadede çok zararlı bir şey.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in