Oyuncakların çocuklara faydaları


 

Oyunlar ve oyuncaklar çocukların kendi hayal dünyalarını kurdukları eşyalardır. Bir oyun çocuğun hoşuna gittiği zaman tekrar tekrar o oyunu oynamak isterler. Oyuncaklar çocuklar için dikkatli seçilirse hem onların gelişmesini hem de daha sonraki yaşamlarında olgunlaşmalarını sağlayacaktır.

Pahalı oyuncak değil yararlı oyuncak seçmek çok önemli

Bazen topaçlar ve bez bebekler aileler için çok gereksiz görülebilir. Bu oyuncakların çocuklar için çok faydalı idi fakat gelişen teknoloji ile bunlar unutuldu. Değişen sisteme uymak gerekiyor ama çocuklara dengeli şekilde bu oyuncakları vermek çok daha önemlidir. Pahalı oyuncaklardan çok çocuğun kendi yaratıcılığını geliştirecek ve yaşa uygun oyuncaklar almak çok önemli.

Hangi yaşta hangi oyuncak verilmelidir

oyuncak bebek 2

 

Dünya’da yapılan araştırmalara göre çocuğun doğduğu zaman sesli oyuncakları almak faydalıdır, hem sesler duyması hem de anlaması açısından faydalıdır.

Daha sonraki dönemlerde ise eline alabileceği herhangi bir obje olabilir. Sonuçta zarar vermeyen bir topaç olabilir. Bu dönemde içerisinde çok az kimyasal madde bulunan ama elinde tutabileceği sesli bir oyuncak olabilir.

Daha sonra çocuğun yaratıcılığını geliştireceği oyuncaklar yaşına göre verilmeli ve çocuğun beyininin gelişmesine faydalı olmalıyız.

Büyük çocuklarda hayali kahramanlar çok fazla seçilmemelidir, biraz daha az seçmek faydalıdır. Çocuğun yaşından daha büyük beklenti olan oyuncaklar ile çocuğu strese sokmamak gerekiyor.

Küçük yaşlarda müziğe eğilimini sağlayıcı küçük ses çıkartan oyuncaklar almakta fayda vardır. Çocuk büyüdükçe eğilimlerini ve yaratıcılığını geliştirecek oyuncaklar daha faydalıdır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in