Otomatik Vites ile Düz Vites Arasındaki Fark


araba

Kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız. İstanbul, Ankara gibi trafiği yoğun bir şehirde yaşıyorsak otomatik vites bu şehirlerde kullanılmalıdır. Manuel araba gibi vites değiştirilmeyeceği için otomatik vites trafiği büyük olan yerlerde çok uygundur.

Yakıt

Otomatik vites arabalar yüzde 10 – 15 fazla yakmaktadır. Otomtik vitesin konforuna değecek bir vakit sarfiyatıdır. Otomatik vites şehir içerisinde kullanımı kesinlikle çok kolay ve konforludur. Manuel vites gibi sağ eliniz sürekli meşgul olmaz. Bir ayağınız gazda diğer ayağınız frende olur ve daha güvenli seyahat edebilirsiniz.

Motor ömrü

Bilinenin aksine otomatik vitesler manuel vitesli arabalara göre çok daha uzun ömürlüdür. Manuel vites gibi dışarıdan insan kaynaklı bir müdahele olmadığı için otomatik vites bu açıdan daha dayanıklıdır. Otomatik vites araba kullanırken, vitesi D konumunu alırız ve vites ile işimiz biter gerisi gaza ve frene kalmış olur.

İlgili>>  Araba Motorlarında Turbo Ne İşe Yarar?

Otomatik vitesin sadece belirli kilometrelerce markadan marakaya değişen, vites kutusunun şanzumandaki çeşitli parçalar yağlanmaktadır ve şanzuman yaş değiştirilmektedir.

Sürüş

Manuel araçların kullanımı zordur. Debriyaja, frene, gaza ve vites koluna iyi hakim olmanız gerekir. Fakat bugün örneğin İstanbul trafiğindeki pek çok taksi şoförüne sorduğunuzda ara sokaklarda takılmadan düz vitesle çok rahat gittiklerini öğrenebilirsiniz. Otomatik vitesli araçlarda ışıklarda durduğunuzda aracın ilerlemesini engellemek için ayağınızı frende basılı tutmanız gerekir. Bu çok rahatsız edici bir durumdur.

Düz vites araç ile otomatik vites araç kullanımında en büyük fark düz vitesde ekstradan debriyaj ve vites kolu kullanımıdır. Otomatik vitesde böyle birşey yoktur. Gaza basarsınız gider, frene basarsınız durur ve şanzıman hız arttıkça otomatik olarak artar. Düz vitesde ise vites değiştirmek için debriyaj ile birlikte vites kolunu kullanmanız gerekir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç