Otizm nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi Mümkün Müdür?


 

Otizm belirtileri nelerdir?

Otizm spektrum bozukluğu her çocukta farklılık göstermekle birlikte, eğer çocuğunuz göz kontağı kurmuyorsa, istediklerini parmağı ile işaret etmiyorsa, duymuyormuş gibi davranıyorsa, akranları ile iletişimde güçlük çekiyorsa, sallanma, dövme, çırpınma gibi amaçsız ve anlamsız hareketler yapıyorsa çocuğunuzun otizm olduğundan şüphelenebilirsiniz.

Özellikle bebeklikte otizmi keşfetmek çok daha zordur. Uzmanların eğitimi ile anne ve babaların çocuğu iyi gözlemlemesi gerekiyor. Çocuk anne ve babanın gülümsemesine gülümse ile karşılık vermiyorsa, söylediklerini işitmemiş gibi davranıyorsa, nesneleri iyi takip edemiyorsa ve duyduklarını anlamlandırmada şüpheleniyorsanız bebeklikte otizm belirtisi olabilir.

Sosyal iletişim becerilerinde yetersizlik, karşıdakinin duygularını anlamakta zorluk çekme ve uygun tepkileri verememe, ismi ile çağrıldığında duyuyormuş gibi davranma. Bazı nesne takıntıları özellikle kendi etrafında dönme, el çırpma gibi hareketler, duyularda aşırı hassasiyet en sık görülen otizm bozukluğudur.

Otizm tanısı nasıl konur?

Otizm olan çocukların en belirgin özellikleri konuşmadır hiç başlamaz ya da çok geç başlayabilir. Sözcükleri çok farklı şekillerde kullanabilirler. Başkalarının konuşmalarını ilgisiz yerlerde tekrarlayabilirler.

Otizm bir takım tahliller ile konulamıyor. Otizm tanısı çocuğu doğrudan gözlemleyerek otistik gözlemler ile tanı konulabiliyor. Eğer çocuğunuzun otistik olduğunu düşünüyorsanız bir çocuk psikiyatrisine görünmeniz gerekir. Otizm tanısını koyan uzman çocuk psikiyatrisidir veya çocuk nörologlarıdır.

Tedavisi Mümkün Müdür?

Otizmin tedavisinde en önemli tedavi yöntemi bireysel eğitimdir. Çocuğun hem konuşmasının hem de sosyal davranışlarının gelişimini sağlayacak olan özel bireysel eğitim çalışmalarıdır. Dönem dönem ilaç kullanımını gerektiren sorunlar ortaya çıkabilir, küçük yaş grubunda özel bireysel eğitimi olumsuz yönde etkileyebilecek şiddetli hiperaktivite, çocuğun kaliteli bir şekilde öğrenimini engelleyen dikkat dağınıklığını ilaç kullanımını gündeme getirebilmektedir.

Çocuklarda ilaç ne yapar? çocuklarda karmaşık olan ve öğrenmeyi bozan hareketliliği kontrol altına alır, aileler çocukların ilaç kullandığı zaman uyuşturucu etki yapacağından ve öğrenmesini bozacağından endişelenirler ancak böyle bir durum söz konusu değildir.Uygun şekilde kullanıldığında ilaçların hem çocuğun öğrenmesinde hem sosyal becerilerin gelişmesinde, davranışların kontrol edebilmesinde ailenin çocuğa bir şeyler öğretebilmesi için güzel bir zemin hazırlamasında çok önemli faydaları olmaktadır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç