Ortadoğu’da Yaşananların Arkasında Ne Var?


gazi mısırlıTürk Arap İlişkileri Uzmanı Gazi Mısırlı (Gazwan Masri),  Ortadoğuda’ki gelişmelerin perde arkasını anlattı.

En son Gazze saldırısında fotoğraf değiştir Ortadoğu‘da ilk defa arap ülkeleri İsrail devletine ve yönetimine destek veren açık şekilde ilan ettiler bu çok acı bir şey. Neden çünkü şu andaki oynanan oyunda öyle bir yönetim getirdiler ki yönetim de yetmiyor öyle bir yapısal örgütler meydana getirdiler, Deaş gibi.

Esad rejimi 4 seneden beridir kendi meşruyetini kazanmak için batıya tek bir şey söylüyor; Ben halk ile savaşmıyorum ben özgürlük isteyen insanlarla savaşmıyorum ben teröristlerle savaşıyorum diyor. Hapishaneden insanları çıkartıyorlar ve silahlanması için müsaade ediyorlar, ondan sonra Deaş gibi bir terör örgütü olduğunu halk ile değil terör ile savaşıyorum diyor. Aynı şekilde İsrail, Mısır’da bunu yapıyor. Bütün bölgedeki yönetimler herkes terör meselesini ön plana koydu onun için bütün meşruyetlerini ve haksızlık, hukuksuzluklarını kullanıyorlar ve terörün üzerine atıyorlar.

Ortadoğu’da herkes İsrail için silahlanıyor ama yıllardır tek kurşun bile atılmadı

İlgili>>  IŞİD Eylemleri ve Toplum Psikolojisine Etkisi

savaş

Bütün bu yönetimler meşruyeti kazanmak için biz İsrail’in ve Filistin haklarını savunuyoruz diyorlar. Biz İsrail’e karşı hazırlanıyoruz diyorlar. Suriye yönetimi bütün aldığı silahları İsrail ile savaşacağız diye aldı 1971’ten beridir İsrail’e hiç mermi atmadılar ama kendi vatandaşlarına bombalar variller atıyorlar. Bütün dünya bunlara suskun. Yönetim olarak Suriye’nin gelirlerini halktan kestin ve ben silahlanmak istiyorum dedin. Demek ki bu yönetimin İsrail’den korkusu yok. Bütün İsrail’in sınırlarında duvar var. Suriyet sınırlarında tel ve kamera yok.

Açık bir şekilde bütün dünya görmesi için arap baharı geldi. Suriye’nin yönetimi senelerce İsrail’e karşı savaşacağım dünyanın ve halkın desteğini istiyorum, arap ülkelerinin paraları bana aksın istediler biz İsrail ile savaşacağız dediler. Aynı şekilde İran Hizbullah ile masaya oturup anlaşıyor, onlara bir kurşun bile atmazken Suriye halkına karşı her türlü silahları kullanıyor. Örgütler ve ülkelerin hepsi İsrail düşmanlığına borçlular ama hiç bir zaman İsrail ile savaşmadılar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç