Ortadoğu’da Yaşananlar ve Türkiye


hüsnü mahalliGazeteci Hüsnü Mahalli, Ortadoğuda yaşan gelişmeleri, Irak’ın geleceğini, Suudi Arabistan’ın Türkiye ile yakınlaşmasını, İran ABD flörtünü yorumladı.

Obama’sız Mısır’sız Pakistan’sız olan bir Suudi Arabistan’ın tek kurtarıcısı kalıyor Erdoğan, Yemen savaşında Pakistan’dan bana asker gönder dedi, Pakistan kendi başındaki dertleri yüzünden asker göndermedi. Suudi Arabistan zaten savaşamaz, Mısır ordusuna güveniyordu, Sisi’de Yemen’de 1960 yıllarda deneyimi vardı. Suudi Arabistan dedi ki Sisi’ye darbeden bu yana ben sana 15 milyar dolar verdim, parayı alırken iyiydi şimdi neden asker göndermiyorsun dedi, bunlar dedikodu değil.

Suudi Arabistan’ın elinde kala kala Türkiye kaldı, Suudi Arabistan ile Mısır arasında soğuk rüzgarlar eserken Sisi çıktı dedi ki Mursi’ye idam yani bir gerginlik daha oldu. Sisi 3 gün önce Moskova’daydı.

Amerikan Kongresindeki tasarıya göre Irak 3’e bölünecek

abd

Sisi öyle bir numara çekince, ayrıca Suriye’deki gelişmeler, Suriye’nin kuzeyinde helikopter denildi daha sonra insansız hava aracı dendi. Daha sonra Suriye yayınladı görüntüleri. Bu tartışmalar yaşanırken oradaki vatandaşlar Twetter’da yayınladılar, dandik dört tane kutunun parçalarını paylaştılar. Suriye’deki gerginlikler Işid’in saldırıları. Sonuçta Yemen’den ve Pakistan’dan yüz bulamayan Suudi Arabistan Türkiye ile kazanmak istiyor. Işid Ramali’yi ele geçirdi. Musul’dan daha önemlidir burası. Sünni bir kentin Işid tarafından ele geçirmesi yarın diğer gün Irak’ın vazgeçilmez gerçek olarak parçalanacağı sürecinin başlangıcı olarak kabul ediyorum. Böyle bir süreçte Suudi Arabistan kim sunnileri destekliyor diye bakıyor? sunnileri destekleyen ülke ise Türkiye. Hem de ABD ile flört yaşayan İran’a karşı.

İlgili>>  Putin'in Suriye'den Çekilmekteki Asıl Amacı Ne?

Amerikan Kongresinde kabul edilmek üzere olan bir kara tasarısı var, Irak’ın üçe bölünmesi ve buna bağlı olarak Amerikan yönetiminin Irak’a gönderdiği yardımların merkezi hükümette belirli bir oranda Kürdüstan’a, Sünnistan’a verilmesi karar tasarısında yer alacak. Bütün bu üçgen içerisinde Suudi Arabistan’ın müttefiki onlara göre Osmanlı mirasçısı, gücü, silahı olan bir ülke Türkiye’dir. Böyle bir Türkiye’yi kazanmak için Türkiye’ye acayip dolar pompalanmaya başlandı.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç