Ortadoğu’da Ne Amaçlanıyor?


 

mehmet çelikProf. Dr. Mehmet Çelik, Işid ve Kürtler arasındaki çatışmaları ve Suriye’deki iç savaşı değerlendirdi.

Ortadoğu’da resmin büyüğüne bakmak lazım

Ortadoğu üzerinde herkes bir şey söylüyor, Ortadoğu’daki resmin büyüğüne bakmak lazım aktörlerine bakmamak lazım. Batı dünyası neden Ortadoğu’da var. İngilizler neden Ortadoğuya geldiler, Fransızler, Amerikalılar neden Ortadoğu’dan gitmiyorlar.

Arap çöllerinde ne istiyorlar, ne oturacak yer var, ne meyvesi var, ne ağacı var, bir ten neden için oradalar enerji için petrol için ordalar. Zaten Osmanlıyı yıkarken de böyledir. Hala bizim kitaplarımızda da iki tane gemi bilmem şöyle oldu, Almanya’nın gemisi gibi martavallar çekiyorlar hala. Dün Ortadoğu’ya neden geldilerse bugün de oradalar çıkmıyorlar yarın da orada olacaklar.

Sevr’de Osmanlı topraklarını bölüştükleri zaman, anlaşmalara baktığımızda o anlaşma 4 sefer revize edildi. Fransız ile İngilizler kavga ettiler. Ruslar ile kavga ettiler, sen niye buraya istiyorsun dediler. Lenin ihtilali yapılınca bütün o gizli anlaşmalarının belgelerini Lenin dünyaya yayımladı. Bunların oraya geliş amaçları enerji idi ve küçük küçük devletler kuracaklar ve ona göre buradaki enerji kaynaklarını Avrupa’ya taşıyacaklardır, dertleri buydu.

Kürtlere neden devlet kurmadılar

Kürtleri anlamak için bunları söylüyorum. Lübnan’da bir devlet kurdular. Tarihte Lübnan diye bir devlet olmamış bu coğrafyada etnik yapısı aynı olan veya dini yapısı aynı olan bir halkta yok. Maruniler, Ortadokslar, Yahudiler, Melkitler, Müslümanlar var böyle karışık kabilelerin olduğu bir yer. Tarih boyunca gerek Selçuklu gerek Osmanlı döneminde Suriye’nin bir parçası anadolunun bir parçası burası, Lübnan’da yeni bir devlet neden kuruyorsun? Ana mesele Ürdün diye hangi mantık ile siz adını da Ürdün koyarak devlet kurarsınız, bunu kimse izah edemiyor. Ya Suudi Arabistan’a kataydın ya da Irak’a neden burada devlet kurduruyorsunuz. Körfezde her aşireti bir devlet yapmışlar. Bunların nüfusları 1 milyon ile 2 milyon arasında. Burada bu devletlerin kurarken Ortadoğu‘nun en eski haklarından biri olan Kürtlere neden bir devlet kurdurmadınız da dört parçaya böldünüz. Bir parçası Suriye’de bir parçası Irak’ta, bir parçası Türkiye’de.

İlgili>>  Hazırlığı 3 ay önce başlayan operasyon neden bugün gerçekleştirildi

Sevr ile beraber Kürtlere de bir devlet kurulsaydı ne Türkiye’ye karşı çıkardı ne Suriye’ye, Suriye diye bir devlet, Irak diye bir devlet olmadı tarihte.

Sevr ile bu coğrafya bölüşülürken Kürtlere neden kurdurmadılar? Kürtlerin nufüsu kalabalık 25 milyonu biraz geçen bir nufüsları var, kendiler 40 milyon gibi rakamlar diyorlar. Dünyada 193 tane ülke var BM’lere üye. 193 ülkenin 153’den nufüsu fazla. Petrol bölgesi ve İslam coğrafyasını her zaman ellerinde tutmak için bu şekilde küçük devlet kurarak Kürtlere devlet kurdurmadılar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç