Onlar yemiyor sadece topluyor


Çikolata adı bile damaklarda kımıldanmaya yol açabiliyor. İnsanların yedikten sonra rahatladığıda söylenir. Fildişi sahilinden gelen bir öykü.

Sevmeyeni yok gibidir ama çikolatanın ama zahmetli bir yolcuğu var. Ana maddesi kakao olan çikolatanın yüzde 40’ı Fildişi sahilinde yapılıyor. Kakao çekirdekleri üretiliyor ve çoğu çikolata yapımında kullanmak üzere ihraç ediliyor.

Kakao üretiminde 2 milyon çocuk çalışıyor

kakao

Kakao üretiminde 2 Milyon çocuk çalışıyor. Geçimlerini tarladan sağlıyorlar. Aileler çocukların hepsini okula gönderemiyor. Çocuklar okula başlasa bile parasızlıktan okuldan mezun olamıyorlar. Pek çok çocuk kakao toplarken can verdi. Yapılan istatisklere  göre 2 milyondan çocuk risk altında.

Okulun önemi bilinmiyor

zenci çocuk

Aileler tam olarak okulun önemini göremiyor, sadece tarımla uğraşıyorlar. Aileleri ne yaparsa çocuklarda onu yapıyor. Kakao üretilen bir ülkede çocuklar çikolata yiyemiyorlar. Dünyada çikolata üretiminde çocuk köle hala ciddi bir sorun. İçinde çocuk köle emeğinin olmadığı bir sistem için bir sertifika geliştirdi ama çoğu ünlü marka buna uymuyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç