Öldükten Sonra Hangi Suretle Diriliriz?


 

Cemal Nur SargutMutasavvuf Yazar Cemalnur Sargut, öldükten sonra hangi suretle diriliriz sorusunu cevapladı.

Kuran’da şöyle buyuruyor; “Kimi domuz suretiyle, kimi köpek, kimi canavar. Bazısının başları ayaklarının altında olur. Söz söyleyemez ve hareket edemezler”. Furkan Suresi’de 44. ayetinde hayvan gibidir ondan da beterdir der.

Örneğin; çok güzel bir bayanla beraberiz fakat laf sokucu, kırıcı, laf sokuyor bir süre sonra onda biz güzellik görmüyorsun. Sen onu yılan gibi görmeye başlıyorsun, yüzünde yılanlık yok ama sen onu yılan gibi görüyorsun. İnsan dünyada bunu aşamazsa öldükten sonra bu şekilde huylarımızın vücudumuza bürüneceğiz. Onun için diyor ki; haram yiyorsan horoz gibi olacaksın, taklitçi ise maymun gibi olacaksın, sokucu ise yılan gibi olacaksın.

Bu huyları dünya da yenebil ki öbür alemde herkes seni hakiki olarak görsün. Kendini bilmenin gerekli şartı bir olayın ya da kötü sonucun akıbetin neye erişti onu bilmen lazımdır. Yani sen bu alem de neredesin?

Benjamin Franklin her gece defterine ben bugün şu kadar iyilik yaptım şu kadar kötülük yaptım diye kendisini muhasebeye çekermiş. Bir gün demiş ki ben bugün hiç kötülük yapmadım, hep iyilik yaptım. Sonra uyuyamamış kalmış demiş ki bugüne kadar yaptığım en büyük kötülük şu yukarı yazdığım cümleydi. Kendimden nasıl emin olabilirim ki iyi olduğumdan demiş.

Ben çocuklarıma onu rica ediyorum. Edep var ya insanı makbul kılan tek şey edep. Edep ne demektir? Ben öyle güzel edep eğitiminden geçtim ki, şimdi 63 yaşındayım benden yaşlısı olmadığı yerde yerde oturuyorum. Onun için hep yerde oturmayı adet haline getirmişimdir. Katiyen söze karışmamaya gayret ederim, büyüklerimin yanında. Büyüklerime sorulan sorulara asla atlayıp cevap vermeye çalışmam. Bunlar o kadar önemli şeylerdir ki, o edep takınılmazsa insanı insan kavramından uzak oluyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç