Öğrenilmiş Çaresizlik


hakan erkayaPsikiyatri Uzmanı Dr. Hakan Erkaya, öğrenilmiş çaresizlik hakkında bilgi verdi.

Kalıplaşmış cümlelerden ve düşüncelerden kurtulmamız lazım

Benden adam olmaz cümlesi aslında bir taraftan bir çok olumsuzluk yaşamış ve bir türlü gelecek planları ile ilgili yapmak istediklerini yapmayıp her seferinde başarısızlık yaşamış bir şekilde umutsuzluğa düşmüş, artık bundan sonra olmaz diyen bir kişinin cümlesi, bizim hayatımızda çok karşılaştığımız yaşantılar. Politik hayatta da karşılaşıyoruz, sistemle de ilgili bir durum. Bir çok alanda yıllarda bu ülkede bir şeyler yapıyor yapıyoruz yok olmadı yapamayacağız bundan sonra yine böyle diyoruz.

Temel şey şudur; insan hayatında olumsuz giden bir şeyler olduğunda bunu değiştirmek için bir takım uğraşlara giriştiğinde yine başarısızlık ile karşılaştığında artık ben bunu bir daha yapamayacağım diye düşünüyor ve bunu uzun süre yapamayınca davranışlarının sonucu değiştirmeyeceği ile ilgili bir kavram. Öğrenilmiş çaresizlik meselesi aslında 1967’lerden beridir konuşulan bir konu. Aslında hayvan davranışı ile ilgili sadece insan özel bir şeyde değil, bütün canlıları engelle karşılaştırdığınızda bir takım davranış kalıpları gelişiyor

Bazen kabullenmek huzur verir

Bütün mesele tekrarlayan olumsuz yaşantılar ile karşılaştığınızda işin içinden çıkamama, herhangi bir davranış yapsanız da yapamayacağınız fikrine saplanmanız.

Kişinin bir depresyonu varsa kendini geliştirin, motive olursanız her şeyi yaparsanız başarırsınız demek havada kalıyor. Ya da başkaları yapıyor ben yapamıyorum diye kişiler depresyona girebiliyor. Arka planda bir hastalık gelişmişse nasıl müdahele edildiği önemli.

Her yaşın her yaşam koşulunun bazen o çaresizliği kabullenmekte insan huzur veren süreçtir. Burada dengeyi iyi kurmak gerekli. Şartları değiştirebileceğiniz halde bir şeyi kabullenmeye başladığınızda da aslında daha kaliteli bir hayatı yaşayacakken o döngünün içerisinde bütün hayatınızı sürdürme ihtimalinizde var. O yüzden gençlerin hayatında belirsizlikler var, kabullenmeli misiniz? diğerleri gibi mi davranmalısınız? ve hayatınızda hep belirsizlik var. Yaş ilerledikçe insanlarda yapamayacaklarını da kabullendikleri için birazcık huzur gelmeye başlıyor.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç