Öğrenciler Nasıl Beslenmeli?


 

 

Okul dönemi çocuklarında büyüme ve gelişme devam ettiği için tüm besin grupları çeşitli ve dengeli bir şekilde günlük beslenmede yer almalıdır.

Beslenme uzmanları bilimsel araştırmaları inceledi ve zeka gelişimine en çok katkı sağlayan yiyecekleri inceledi onların başında balık geliyor.

Bir diğer zihin açıcı besin ceviz. Her gün düzenli olarak 3 tane tam ceviz tüketen çocuklar tüketmeyen çocuklara göre zeka gelişiminde biraz daha öne çıkıyor, bu nedenle gün içerisinde çocuklar mutlaka ceviz tüketmelidirler.

Proteinler, en kaliteli protein kaynağı ise yumurta. Yumurtanın kullanılabilirliği vücut açısından çok önemlidir. Yumurtanın haşlanmış olması gerekiyor, peynirli ya da sebzeli omlette olabilir.

İlgili>>  Bebeklerde Adım Adım Ek Gıdaya Geçiş

Pekmez. Demir eksikliği olan çocuklarda kontrasyon ve dikkati toplayamama gibi sorunlara yol açıyor burada çocukların imdadına pekmez geliyor. Günde bir tatlı kaşığı yiyerek bu açık kapatılabilir.

B12. unutkanlık açısından çok önemlidir. Yapılan çalışmalara göre B12’si eksik olanların derslerde ki başarısının düşük olduğunu gösteriyor, çocuklar bolca et tüketmeli.

Dikkat toplamak ve vücut gelişimi için polik asiti yüksek yeşil yapraklı sebzeler çocuklara çok faydalıdır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç