Öfkeyi Bastırmak mı Yoksa Boşaltmak mı Daha İyidir?


 

yeliz şimşekKlinik Psikolog Yeliz Şimşek, öfkeyi bastırmak mı yoksa ifade etmek mi daha sağlıklıdır? Öfkeyi bastırmanın ve boşaltmanın yararları ve zararları nelerdir? sorusuna cevap verdi.

Öfkeyi bastırmak insanın öfke ile başa çıkmak için tercih etme yollarından bir tanesidir ancak öfkenin ifade edilmesinin en sağlıksız yolu öfkenin bastırılmasıdır.

Öfke bastırılabilen bir duygu değildir, diğer bütün duygular gibi öfkede kendini ifade etmek ister ve siz bastırsanız da o kendini ifade etmek için belli kanallar mutlaka bulur. Bu nedenle öfke yaşandığı an ifade etmek onu o anda yaşamak çok daha sağlıklı bir yoldur.

İlgili>>  Trafik Öfkesi Neden Olur ?

Öfkeyi bastırdığımız zaman başka psikolojik durumlar ve fizyolojik durumlarda kendini gösterebilir. Öfke bastırıldığı zaman depresyon ya da kaygı olarak ortaya çıkabilir. Ya da öfke bastırıldığı zaman bir takım fiziksel ya da fizyolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Örneğin hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, çarpıntılar öfkenin bastırılmasından dolayı yaşanacak fizyolojik bozukluklardır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç