Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır ?


 

Öfke, bir kişinin engellenmiş durum karşılığında gösterdiği tepkidir. Stres ise kişiyi sıkıntıya sokan olay karşısında gösterdiği fiziksel tepkilerdir.

Öfke ve stres ile nasıl başa çıkılır?

Gündelik yaşamımızı öfke ve strese uygun şekilde düzenlememiz gerekiyor. Yani sevdiğimiz insanlar ile daha bol vakit geçirmemiz. Hobilerimize zaman ayırmamız, ruhumuzu doyurmamız gerekiyor.Stres insanların sıkıntı yaratacak olay karşısında gösterdikleri fiziksel tepkilerdir. Bir köpek ile karşılaştığımız ise stres tepkisi ortaya çıkmazsa kaçma tepkisi de ortaya çıkmayabilir. Kaçmamız için stresin devreye girmesi ile ortaya çıkar ve fiziksel aktivitenin harekete geçmesini sağlar.

Günlük yaşamdaki işlerimizi kolaylaştırmak için bazen stres işimize yarar. Ancak stresin hayatımızda olumsuz etkileri de olmaktadır. Kalp çarpıntısının çok fazla olması, terleme gibi durumların çok fazla olması, dikkat dağınıklığına sebep olması, ilişkilerde ve konuşmalarda çarpıklığına neden olması söz konusu.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal bir durumdur, engellenmiş karşısında verdiğimiz tepkidir. Öfkeyi dışa vuruş biçiminde anormallikler söz konusudur. Öfke doğal bir durumdur ama öfkenin dışa vuruş biçimimizin farklı olması öfke kontrolü sağlayamadığımızdan meydana gelmektedir. Öfke duyduğumuz an karşısında o anı değil geçmiş ile ilgili bağlantıları da hesaba katıyoruz.

İlgili>>  Trafik Öfkesi Neden Olur ?

Çocuğumuz bir şey kırdığında kırdığı şeye öfkelenmek yerine gün içerisinde çok dolduysak, çocuğumuzun kırdığı şeye kızmak yerine çok büyük tepki veriyoruz. Aslında o ana öfkelenmiyoruz ve geçmiş ile bağlantı kuruyoruz.

Öfke kontrolü için ne yapmalıyız?

Stres yönetiminde olduğu gibi düzenli egzersizler yapıp, ruhumuzu dolduracak insanlar ile birarada olmalıyız, bol bol gülmeliyiz. En çok ruhumuza iyi gelen şey gülmektir.

Öfke kontrolü için öfke bileğinize bir bileklik takabilirsiniz, öfkeli durumlar kolunuzdaki bilekliğe bakarak öfke kontrolü sağlamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Aniden yaptığınız bir tepki belki öfke anında 5-10 saniyelik rahatlama sağlarken daha sonra kendini pişmanlığa bırakmaktadır.

Öfkelendiğiniz şeyi bol bol yazıp yırtıp atabilirsiniz. Eğer bir kişiye öfkeliyseniz o anda konuşmaya çalışmanız anlamsızdır. Zaten öfkeli olduğunuz ve kızgın olduğunuz için konuşma geri dönülmez yerlere gidecektir. Öfkeli olduğunuzda ortamı terk etmeniz ve sakinleşmeyi beklemeniz önerilmektedir. Öfke ve stres yönetiminde başarılı olursanız eğer hayatınız psikolojik anlamda da çok daha iyi olacaktır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç