Öcalan yeni bir şey söylemedi


eren erdemYazar Eren Erdem, açıklanan 10 maddeyi değerlendirdi.

Öcalan’ın silahları bırakma çağrısı 3 yıldır konuşulan konu. Öcalan yeni bir şey söylemedi, Pkk’nın silah bırakma şartları maddelere döküldü. Ortada 10 madde var ama bu maddelerin arasında hiçbir uzlaşma metni yok. Meselenin tıkandığı nokta Öcalan’ın serbeset bırakmak olduğu çok aşikardır. Geçmişten baktığımızda demokratik hak talepleri vardı, bazı talepleri değerlendirilebilirdi. Pkk’ya şu anda Ortadoğu’nun bekçisi haline geldi.

Şu anda devlet Cizre’de yok. Pkk’nın silah bırakma kararı, Öcalan’ın serbest bırakılmasına endeksli. Hükümet ile İmralı arasında müzakare yürüyor ama öğreniyoruz ki esas olan bu konuşanlar değil. Hakan Fidan Oslo’da verdiği sözleri tutamayacağı için kaçar bir şekilde uzaklaştı. Geldiğimiz son noktada, Süleyman Şah faciasından bakarsak, neredeyse Süleyman Şah’ın kurtarıcısı Öcalan olarak gösterildi.

İlgili>>  Türkiye'de İki Kesim Var

Öcalan bugüne kadar ortaya çıkan konuşmaları ve yazışmalarına bakarsak hep çözümün önünde tek engel Ak Parti’dir diyor. Acaba hükümet ne vaad etti de Öcalan bir anda çıkıp böyle bir açıklama yaptı. Öcalan özgür olacağının hesabını yapıyor. Bu anlamda çok ilginç bir sürece gebe olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç