Öcalan silah bırakma lafını hiç kullanmadı


mithat sancarProf. Mithat Sancar, Öcalan’ın silahları bırakacağız demediğini iddia etti ve silah bırakma konusunu değerlendirdi.

Hdp iç güvenlik paketi tutumundan vazgeçmedi

Hdp iç güvenlik paketi ile ilgili tutumundan vazgeçmiş değil. Müzakereye geçiş için Öcalan’ın şartları var, müzakereye geçtik demek yetmiyor. 10 madde temelinde müzakere yapılmasını öngörüyor. 10 madde Öcalan’ın Hdp’nin türk toplumuna tahattüdür. Henüz bu aşamanın başındayız.

Hükümet tarafında şu uyarıyı yapmayı gerek görüyorum, tabloyu toz pembe göstermeye girişmesin, daha önce de böyle yapı sonucu hiç iyi olmadı. Bir defa silah bırakma lafı hiç kimse kullanmadı. Öcalan’ın bir paragraf lafını doğrudan sözü, silahlı mücadeleyi bırakma temelinde bir tartışma için konferans çağrısı yapıyor. Kandil’e toplantı çağrısı yapıyor. Burada asgari müşterekler temelinde, silahlı mücadeleyi tartışmak için toplanın diyor. Silahlı mücadeleyi bırakmak; Türkiye’de silahlı mücadeleyi bırakırız demektir. Bunun şartları var, eğer silahlı mücadeleyi bırakacak gibi bir hava yaratırsa hükümet, çözüm sürecini yine sıkıntıya sokar. Yüksek beklentiden yanlış algılar üzerinden bu tür süreçleri yürütmek, riskli ve sıkıntılıdır.

İlgili>>  Akp-Hdp-Pkk çözüm sürecinde anlaşamazsa ne olur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç