Öcalan kandil’in kuklası


ismail hakki pekin1Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Hakkı Pekin Çözüm sürecini değerlendirdi.

Çözüm süreci değil çözülme süreci

Bana göre çözüm süreci değil, çözülme süreci, Kandi, Pkk elinde silahları tuttuğu sürece bir sonuç alınamaz.

Öcalan’ı çok büyüttüler, sebebi ise millet gözünde özellikle kürt vatandaşları gözünde büyük bir mit yaratma ve bu işlerde kullanma. Öcalan’da diyorlar ki silah bırak, Kandil ise silah bırakmak istemiyor. Eğer silah bırakırlarsa Türkiye’ye isteklerini yaptıramayacaklarını biliyorlar. Onların istediği özerklik.

Hükümet ise şunu gördü, Öcalan’ın her söylediğini Pkk uygulamıyor, hükümet bir de Pkk İle Kandil’i barıştırmaya çalışıyor. Kandilin programı var ve o programa göre hareket ediyorlar. Öcalan Kandil’in söylediğini yaptıktan sonra bir sorun yok, eğer Öcalan Kandil’in söylediklerini aşarsa Öcalan boşta bırakılır çünkü arkasında kimse yok. Sadece şişirilmiş bir halk var. Öcalan Kandil’in kuklası görünümünde.

İlgili>>  Pkk silahı bırakır mı?

Öcalan kendisi olmadan bu sorunun çözülemeyeceğini zannediyor

Yol haritaları Kandil’e zaten gönderiliyordu. Oslo görüşmeleri Kandil’e gönderiliyordu, şimdi yol kısalıyor, direk Hdp Kandil’e belgeleri bilgileri götürüyor. Hakan Fidan zamanında her seferinde Öcalan’a görüşmelerden önce görüşürlerdi. Öcalan merkeze hep kendini koyar, kendisi olmadan bu sorunun çözüleceği zannetmez, tamamen narsist bir yaklaşımı vardır.

Kandil özerklik istiyor

Açılım süreci bütün sonuçları ile Hakan Fidan’a kalacaktır. Pkk’nın isteklerinin yerine getirilmesi mümkün değil, onlar direk özerklik istiyor. Kandi açık ve net olarak Türkiye’de özerk bir yer istiyor. Anayasa değişsin, Türkiye kürtler ve türkler tarafından kurulsun istiyor ve bunun tüm anayasaya yansısın istiyor. Ve sonuçta, Pkk silahlı grupları ile beraber bu devletin silahlı gücü olmak istiyor. Kandil’de bu yapanlar ise siyaset yapmak istiyorlar, gelip bu işin mecliste kaymağını yemek istiyorlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç