Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


 

 

Obsesif kompulsif kişilik bozukluğunun temel özelliği, düzenlilik ve mükemmeliyetçiliktir. Zihinsel ve kişiler arası ilişkilerde mükemmeli arama duygusu ve düşüncesi ile hareket ederler. Kafalarında sanki her şeyin bir mükemmeli varmış gibi gelir. Dolayısıyla bu onların hem kendilerini hem de çevresindeki olayları ahlaki ve bilimsel açıdan sorgulamasına sebep olur. Sürekli doğru mu? yanlış mı? sorgulamaları içerisindedirler. Bu kişilerin iş hayatları çok yoğun geçer, çok çalışırlar, ne yaparlarsa yapsınlar mükemmeli yakalamaya çabaları içerisindedirler. Herkes yazın tatile gider, gezer dolaşır bu kişiler kışın yaptıkları işlerin doğru mu? yanlış mı? olduğunu toparlamaya, gelecek seneye hazırlanmaya çalışırlar, yani işkoliktirler bir türlü başlarını işlerden kaldıramazlar.

Mükemmeli ararlar

Mükemmellik arayışları bazen de diğerlerinden geride kalmasına neden olur. Herkes sınavına çalışıp, sınavda başarılı olur, bu kişiler mükemmeli yakalayayım diye boğulursa sınava giremeyecek gibi olur ya da sınava giremeyebilir. Bu kişiler her şeyi doğru yapacak anlamına gelmez.

Her şeyin doğrusu var da bu da onu yapacakmış gibi bir güdülenmesi vardır. Hep tepesinde doğrucu öğretmen var gibi hareket eder. Cinsel yaşamlarında önce hazza ya da tatmin olmaya değil, başlarında biri varmış gibi bakalım doğru mu yaptın, karşı taraf bundan memnun oldu mu? yeterli mi? yetersiz mi? gibi sorgulamaya girerler, dolayısıyla bu tür sorunlar yaşarlar.

Birini çok zor severler

Kolay kolay birini sevemezler, biz bu arkadaşları sevmemize rağmen bunlar sevmekte o kadar mahir değillerdir. Sürekli her şeyin mantık çerçevesinde değerlendirmeye çalışırlar, ilişkilerin bozulmasına sebep olur. Bu kişilerin yaşamların aslında kendileri açısından özellikle bir çileye dönüşür. Eğer kendilerinin planladığı gibi olmayacaksa grup işlerine de giremezler. Ufacık bir eksiklik olursa o işi yapmamış duygusu içerisine girebiliyorlar, pek çok ilişkileri bozulmalara sebep olur.

Eski bir şeyleri atamazlar. Çünkü olur da bir gün lazım olur diye düşünürler. Ev artık taşınamayacak halde 45 yaşındaki adamın 17 yaşında giydiği kazaklar karışmaya başlar. Cimridirler çünkü para çok önemli bir şey için gerekli olur diye biriktirirler, hem kendilerine hemde çevrelerine karşı paralarını harcamayı sevmezler.

Düzenlilik, mükemmelliyetçilik, zihinsel ve kişiler arası ilişkilerde hep mükemmeli ve doğruyu en iyiyi yakala gibi bir çabaları motivasyonları vardır.

Temizlik obsesyonuna sahip bir kişi dokunduğu yerin temiz olmasına rağmen elinin kirlendiğini düşündüğü için üzerim kirlenir, eve gidersem ev kirlenir, çocuğa dokunursam mikrop kapar gibi düşüncelere kapılır e o an rahatlamak için 3 kere elini yıkar ve kendisini bu şekilde rahatlatır. Ardından 3 kere elini yıkamak yetmez ve 5 e daha sonra 7 ye kadar çıkarır ve ardından bunun sonu gelmez.

İlgili>>  Bipolar (manik depresif) Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Obsesif Kompülsif Bozukluk belirtileri nelerdir?

Yaygın obsesyon belirtileri:
 • Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma
 • Başkasına zarar vermekten korkma
 • Hata yapmaktan korkma
 • Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkma
 • Şeytanca veya günahkar düşünmekten korkma
 • Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı
 • Aşırı kuşku ve sürekli güvence ihtiyacı
Yaygın kompülsiyon belirtileri:
 • Tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama
 • El sıkışmayı veya kapı tokmağına dokunmayı reddetme
 • Kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme
 • Rutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sürekli sayı sayma
 • Sürekli bir şeyleri belli bir biçimde düzenleme
 • Belirli bir sıraya göre yemek yeme
 • Genellikle rahatsız edici olan, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen kelimelere, görüntülere veya düşüncelere takılıp kalma
 • Belirli kelimeleri, cümleleri veya duaları tekrarlama
 • İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı
 • Değeri olmayan şeyleri toplama veya biriktirme

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Kişilik hastalıklarının erken yaşlarda gelişiyor olması ve insanların kendilerini bu hastalık ile tanımlıyor olması tedavinin çözümünü zorlaştırmaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için kişinin kökleşmiş davranış şekline, yaklaşımlarına, bakış açılarına, ilişki yapılarına ve kapasitelerine değinilmesi gerekir. Genelde kişilik problemleri psikoterapi ile çözümlenebilmesine rağmen, uzun zaman içinde yerleşmiş olan bu duygu, düşünce ve davranış alışkanlıklarını değiştirmek yoğun ve sürekli tekrarlanan bir tedavi ve öğrenme süreci gerektirir.

Bazı zamanlar, özellikle kriz anlarında kişi intihar teşebüssünde bulunabilir. Bu durumda kişinin kısa bir süreliğine hastaneye yatırılması gerekebilir. Eğer kişinin hastalığı ilerlerse ve evde ihtiyacı olan bakım ve ortam sağlanamıyorsa, daha uzun süreli olarak hastanede kalması istenebilir.

Araştırmalar bazı kişilik sorunlarının kişide devam ettiğini ama bazılarının yok olduğunu göstermektedir. Görünüşe göre hayat tecrübeleri ile birlikte kişi karakterinin temel özelliklerini değiştirmeyi öğreniyor. Tedavi uygulandığı zaman ise hastalığın gelişmesi hızlanıyor. Özellikle kişi tedaviye gönüllü olarak geliyorsa, iyileşmek için çaba sarfediyorsa ve problemlerinin sorumluluğunu üstleniyorsa hastalığın iyileşmesi daha hızlı oluyor. Ama diğer tarafta kişi sorunlarının başkalarından yada çevresinden kaynaklandığına inanıyorsa, sorumluluğunu üstlenmeyi reddediyorsa ve problemlerini çözemeyecek kadar güçsüz ve zayıf olduğunu iddia ediyorsa iyileşme süreci biraz daha uzun zaman alıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç